Montessori Felsefesi ve Pratiği (0-3 yaş) – I

ILK YIL – Yumuşak bir Başlangıç, Dünyaya güven Duymak
Anne Babalığa Hazırlık
Araştırmalar, doğumdan sonraki ilk günlerde anne ve bebeğin birlikte nasıl zaman geçirdiğinin, annenin bebeğe verdiği bakım ve ilginin yoğunluğu ile kalitesini şekillendiren ana olgu olduğunu göstermiştir. —Silvana Montanaro, MD
Bir çift bebek sahibi olmaya hazırlanırken, farkında olmasalar da hayatlarındaki en önemli rolü üstlenmek üzeredirler. İşin ilginç yanı, kariyere,bir sınava, yeni bir eve, yada bir düğüne veya diğer bir yetişkin olayına yapılan hazırlığa, ebeveynliğe yapılan hazırlıktan çok daha fazla zaman,emek ve enerji harcanmaktadır. Oysa açık ara farkla ebeveynlik çok daha meşakatli ve ömür boyu süren bir olaydır.
Aslında en iyisi, çocuk doğmadan çok önce,  nasıl iyi anne baba olunur, bunu öğrenmeye erkenden başlamaktır.

Hayattaki ilk zamanlar, ilk dakikalar ve saatler, anne baba ve bebek için en önemli anlardır. Bu anlarda iç güdüsel olarak anne babalık hissedilmeye, bebekle bağ kurulmaya başlanır. Bu anlarda bebek etrafındakilere ilk defa güven duymaya ve dünyaya gelmenin güzel bir olay olduğunu hissetmeye başlar. Bebeğin çevresindeki en önemli tek etmen kendisine olan yetişkin sevgisinin farkındalığıdır. Bebek için, başka hiçbirşey bu ilk aylardaki ve yıllardaki hissettiği sevilmenin yerini dolduramaz.

Original:
THE FIRST YEAR – A GENTLE BEGINNING, TRUST IN THE WORLD

Preparation of Parents

Research has shown that the extent and quality of care the mother provides the child are strongly conditioned by the way they spend their time together during the first days after birth. —Silvana Montanaro, MD

When a couple is getting ready to have a first child they are about to take on the most important role there is. It is strange that so much more time and energy is put into preparing for a career, building a home, or other adult endeavors, than into preparing to be a parent—although it is a far more challenging and long-lasting role. It is best to begin to learn what it means to be a good parent, long before the child is born.

My first response upon hearing about these Montessori 0-3 ideas was quite naturally to defend how we had raised our children, after all “They turned out all right.” However, seeing the wonderful results of using these ideas in many homes we see that there is indeed a better way to begin life—and we are happy to pass on the information.

The earliest moments in life, the first minutes and hours, are the most impressionable for infant and parent. This is the time when the basic instincts of parenting are awakened, and bonding begins. It is the time when the infant develops feelings of trust in those around him, and a feeling that our world is a happy place to be. The single most important element in an infant’s environment is the loving wisdom of the adult. Nothing material can substitute for time and attention during these early months and years.

“Shared with permission of The Joyful Child Montessori Company: http://www.thejoyfulchild.us”


“Shared with permission of The Joyful Child Montessori Company: http://www.thejoyfulchild.us”
Reklam