Türkiye’de bir Çocuk Müzesi Kurabilirmiyiz?

Açıkçası uzun zamandır düşünüyorum. Türkiye'de bir çocuk müzesi girişi içinde olmayı. Dünyada bir çok örneği var ancak Türkiye'de bir tane bile yok. Var olanlar normal müzeler, bilim merkezleri ve oyuncak müzesi benim dediğim bambaşka bir konsept. Asıl şu gün apram olsa istedğim yeri açmak için, hemen bir doğa eğitimini de içeren, çocuklara (toddler, kids, 3-6 yaş, 6-12 yaş ve daha büyük çocuklar:)) yönelik bir çocuk müzesi açmak isterim. NY Children's Museum tarzı birşey hayalimdeki. Brooklyn'deki. Hiç gitmedim ama internetten her gün gidiyorum:)

Geçen günlerde Güler Sabancı'nın Cunda adasındaki hayalini gerçekleştirdiği haberini okuyunca içim gitti. Paran olunca tüm hayallerini gerçekleştirmek bu kada rkolay diye düşündüm. Güler Hanım gibi olmayı isterdim sırf bu yüzden. Amaçlarım hayallerim, toplumu ilgilendiren şeyler, bu toplumu, çocuklarımızı bir nebzede olsa Dünya çocuklarının seviyesine yaşıyabilmek çünkü bilgi dağarcığı gelişim anlamında çok çok az özen gösteriyoruz bu ülkede çocuklarımıza. Sadece anne baba olarak bireysel insiyatiflerle değil, geniş kitleleri etkileyebilecek gelişimler olsun istiyorum.
Mesela Sakarya Bilsem'den Murat Bey'in çalışmaları gerçekten dikkat çekici.
Bu işle ilgilenebilecek birkaç mimar araştırdım Türkiye'den zamanında birkaç Mimar Sinan Mezunu mimar öyle bir proje 2003 te düşünmüş İzmit için hem de. Ama sanırım taslak halinde kalmış kendilerine de ulaşamadım. Mailleri değişmiş vs. olabilir. Bu iş için nasıl bir fizibilite nasıl bri başlangıç yapmak gerekli.Bloglard ayazan mimar arkadaşlar da var, yada önce para sahibini mi bulmak lazım. Bir şekilde birşeyler yapalım var mısınız? Sonuçta Montessori de Veli İnsayitifi kurulmuş bir okul oldu değil mi?
İlgili bağlantılar:

Reklam

Türkiye’de bir Çocuk Müzesi Kurabilirmiyiz?” için bir yanıt

Yorumlar kapatıldı.