İş Planı Nasıl Hazırlanır? Neleri İçerir?

İş planı hazırlarken, okuyucunuzun kimler olduğunu bilmek çok önemli. Eğer sermaye arayışı amacıyla hazırlamakta iseniz, firmanın karlılık potansiyeline, borç arayışı amacıyla hazırlamakta iseniz, yine karlılık potansiyeline ama aynı zamanda nakit akışına da detaylı yer vermelisiniz. Eğer dahili kullanım amaçlı, kendi iş akışınızı takip etmek amacıyla yazıyorsanız, şirketin ve sektörün detaylı bilgilerine girmeden diğer bölümlere daha fazla vakit ayırmalısınız. Genelde, hep olumlu ve umut vadeden konulardan bahsederken, riskler ve tehditler pek işlenmez. Ancak gerçekçi ve dürüst imajınızı ve planınızın güvenilirliğini zedelememek için mutlaka bu konulara da değinmelisiniz.

Stratejiler, iş planınızın ana hatlarıdır. Sektörü, pazarı, hedef kitlenizi ve rakiplerinizi iyi inceleyin. Her birinin zayıf ve kuvvetli yönlerini araştırın. Bu bilgiler, stratejinizi hazırlarken temel taşları oluşturur. Yaratıcı düşünme becerinize güvenin. Niş (özel) pazarlar, farklı pazarlama-satış metodları, ürün çeşitlemeleri yaratmaya çalışın. ‘İş planı’nın alt başlıklarını yedi ana maddede incelemek mümkün;
 • Giriş
 • Şirket Bilgileri (Faaliyet Alanı)
 • Pazar Bilgileri
 • Üretim ve Gelişim
 • Satış ve Pazarlama
 • Yönetim
 • Finansal Tablolar 
İş planınız yabancı yatırımcılara yönelik hazırlanan bir raporsa, ayrı bir bölümde Türkiye’nin politik ve ekonomik durumu, yabancı yatırımcıların yasal statüleri ve haklarını içeren bilgilerin de işlenmesi gerek.
Giriş: İş planınızın diğer sayfalarının ne kadar merakla okunacağını belirleyecek bu önemli bölüm ilk izlenimi bırakacağınız için özenle hazırlanmalı. Bu sayfalarda okuyucu kapak sayfanızda şirketinizin kimliği ile ilgili ana bilgileri alacak, özet sayfasında konuya ilgisi uyanacak ve ikna olacak, içindekiler kısmında da ne kadar iyi organize ettiğiniz hakkında bir yoruma varır. O nedenle profesyonelliğinizin ilk izlenimlerini bu bölümde bırakacaksınız.
Kapak Sayfası: Bir kapak sayfası ne kadar önemli olabilir diye düşünebilirsiniz. Ancak kimi zaman şirketlerin telefon numaralarını dahi koymayı atladıklarına tanık olmak mümkün. Kapak sayfasının amacı, okuyucuya ne ile ilgili bir konu okuyacağına ve yazara nasıl ulaşacağına dair bilgiler verir. İyi hazırlanmış bir kapak sayfası;
 • ‘İŞ PLANI’ başlığını,
 • Kuruluşun ticari ismini, varsa markasını,
 • Firmanın logosunu,
 • Firmanın adresini,
 • Telefon ve Faks numaralarını,
 • Var ise Elektronik posta adresini,
 • Var ise Web sitesi adresini,
 • Hazırlayanın ismini ve görevini,
 • Yazıldığı tarihi 
içermeli.
Özet Sayfası: Özet sayfası iyi yazılmamış ve ikna edici değilse ilk ve son okunan sayfa olabilir. Özet sayfası işin içeriğini, amacını, finansal ihtiyaçlarını, mevcut durumunu, vizyonunu, kaynaklarını yansıtan, bir veya iki sayfayı geçmeyen okuyucu ile ilk temasınızdır.
O nedenle, raporunuzun ilk bölümlerinden biri olmasına rağmen, en son bütün raporu tamamladıktan, kafanızda herşeyi oturttuktan sonra yazmanızı önerdiğimiz bölümdür. Raporun içinden önemli bulduğunuz cümleleri ayıklayarak bu bölümü böylelikle daha rahat hazırlayabilirsiniz. Önerimiz, tamamladıktan sonra etrafınızda işi bilen ve bilmeyen birkaç güvendiğiniz kişiye okutmanız ve açıklığınız, ifade gücünüz ve sunumunuzla ilgili yorumları değerlendirmenizdir.  
İşin tanımını, amacını, mevcut durumunu, piyasadaki yeri, vizyonunuzu, hedeflerinizi, finansal durumunuzu ve ihtiyaçlarınızı, kaynaklarınızı, başarılarınızı kapsadığına emin olun. Eğer var ise piyasa ile ilgili güvenilir, resmi kaynaklardan alınmış istatiksel rakamlar, piyasa araştırmaları sonuçları ile belirttiğiniz konuları destekleyin. Bu bölümü mümkün olduğunca kısa, öz, okunaklı ve ilginç kılın.  
İçindekiler: Bu bölüm okuyucuya hangi konuları hangi sırayla ele aldığınız konusunda bilgi verecek, ilgilendiği konulara kolayca ulaşma imkanı tanıyacak, raporunuza organize bir imaj getirecektir. Raporunuzun bütün sayfalarının numaralı olmasına ve içindekiler bölümündeki konu başlıklarının da bu numaralarla sıralanmış olmasına dikkat ediniz.
Kaynak: Navitas-NLP Eğitim Ve Danışmanlık

Bu sayfadaki bilgiler Kobifinans adresinden alınmıştır.
Reklam