Sektörden haberler: e-Ticaret yeni yasa ile uçacak

Bu blogda sektörden e-ticaret girişimcilik, Kosgeb destekleri ile ilgili ilginç bulduğum sitelerden gelişmeleri yazıları yayınlamaya başlasım. Buyrun ilk haber burada..


e-Ticaret yeni yasa ile uçacak

BThaber Dergisi’nin bu haftaki sayısında, 2012′de uygulanmaya başlayacak yeni Türk Ticaret Kanunu’nun e-ticaret sektörünü nasıl etkileyeceğini değerlendirdik.
Gartner, 2015’e kadar şirket gelirlerinin yüzde 50’sinin çevrimiçi satışlar, sosyal medya ve mobil uygulamalardan elde edilmesini bekliyor. Bu e-ticaret sektörünün tüm dünyada önümüzdeki yıllarda daha da gelişeceğini gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde meclisten geçen ve 2012 yılı ile birlikte uygulanmaya başlayacak olan yeni Türk Ticaret Kanunu, birçok işlemin elektronik ortamda gerçekleştirilmesine olanak tanıyor. Yeni yasada e-ticareti ilgilendiren maddeler de yer alıyor. Sektör yetkililerine göre yasada bazı eksiklikler olmasına rağmen e-ticaretin önü daha da açılacak ve pazar daha hızlı bir gelişim gösterecek.
35 milyon internet kullanıcısıyla Avrupa’nın bu anlamda en büyük 5’inci ülkesi olan Türkiye de, 2010’da 15.2 milyar TL’ye ulaşan ve 2011’de yüzde 40-50 arasında bir büyüme yaşaması beklenen e-ticaret hacmiyle de büyük bir pazar potansiyeli taşıyor. Türkiye’de artık geleneksel yöntemlerin yanında e-ticaret artık  şirketlerin kârlılığını ve büyümeleri artırmalarını sağlayacak zorunlu bir yatırım alanı olarak görülürken, tüketici tarafında da e-ticaret algısında da pozitif yönde ilerleme var. İnternet kullanımı ve internette güvenliğin seviyesinin artmasıyla doğru orantılı olarak e-ticaret kullanımı da artıyor. Ocak 2011 itibariyle Türkiye’de 3D Secure kullanımı yasa ile zorunlu hale gelmişti. 3D Secure’un da devreye girmesiyle Türkiye’de internet üzerinden alışveriş yapanların memnuniyet oranının yükseldiği belirtiliyor. 2011’de büyük perakende mağazalarının e-ticarete yönelecekleri ve e-ticarette dikeye kaymalar görüleceği diğer bir öngörü.
Yeni şirketler e-ticaret yatırımı yapıyor
E-ticaretteki ivmeyi BKM’nin açıkladığı 2011 e-ticaret verileri de doğruluyor. Mart ayı sonu itibariyle yerli ve yabancı kredi kartları ile farklı elektronik ticaret sitelerinden yaptığımız harcamaların işlem adedi geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 40 oranında artarak 28 milyon 96 bin 690 adedi buldu. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 45 oranında artan e-ticaret cirosu ise 4 milyar 843 milyon 500 bin TL’ye ulaştı. E-ticaret harcamalarının sunduğu kolaylıklar sayesinde alışverişler hız kazandı. BKM verilerine göre e-ticaret sitelerinden 2011’in ilk üç ayı boyunca dakikada ortalama 217 adet işlem yapıldı. BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal’a göre, internet erişimine sahip olan kullanıcı sayısındaki artış, yeni şirketlerin e-ticaret yatırımı yapması, mevcut şirketlerin altyapılarındaki iyileştirmeler, tanıtım faaliyetlerindeki artış, internet alışverişindeki fiyat ve kolaylık avantajı e-ticaret hacminin artmasını sağlayacak.
“Değişikler, her şirket gibi sektörümüzdeki şirketleri de etkileyecek”
Peki yine ticaret yasası ve düzenlemeler sektörü nasıl etkileyecek? ElektronikTicaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkanı Hakan Orhun, bu konuda şunları söylüyor: “Yeni TTK ile beraber şirketlerin internet sitesi sahip olma zorunluluğu ve bunun da bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine sunması, Türkiye’deki Internet kullanımını artıracak. Bu, e-ticaret sektörünü olumlu etkileyecek. Çünkü, Türkiye’de çok önemli bir kullanıcı sayısı olmasına rağmen internet, henüz kullanıcıların gözünde bir hayat biçimi haline gelememiştir. E-devlet projeleri ve şirketlerin internet siteleri ile beraber Internet bir eğlence aracı olmaktan ziyade kişilerin bilgiye hızlıca erişebildiği onların hayatını kolaylaştıran bir unsur olacak.  Bunun dışında ticaret yapış şekli ve şirket yönetimleri ile ilgili değişikler, her şirket gibi sektörümüzdeki şirketleri de etkileyecek. Ancak, Internetten satış yapan şirketler, tüm işlemlerini çevrimiçi sistemler üzerinde kurduğundan uyum süreci daha kısa olacaktır. Genel kurul, yönetim kurulu toplantılarının çevrimiçi yapılabilmesi ise sektörümüzde çok önemli olan hızlı karar alabilmeyi pozitif yönde etkileyecektir.”
BThaber
Mete Gürkan

kaynak:  etid.org.tr
Reklam