Doğa ve alabalık cenneti; Maşukiye

Geçen Haftasonunda ailecek Maşukiye'yi seçtik, Pazar gezimiz için ve tertemiz havası ile bizi büyüledi. Evimizden çıktıktan 20 dk. sonra da oradaydık. Çok yakın olması beni daha da sevindirdi. Öcos oralara bayıldı. Akşamına horul horul uyudu, otlarda koştu, suya baktı. Bizim için çok hoş bir gezi oldu. Aşağıda webden Maşukiye Hakkında bir yazı da var, İstanbul'dan gelecekler için daha ayrıntılı bilgi var. Hepinize tavsiye ederim..

İstanbul un arka bahçesi ,otoban bağlantısına sahip birkaç tatil beldesinden biri.
Samanlı Dağı Kartepe eteklerinde yer alan Yeşil Cennet Maşukiye, bir tür şifa kaynağı.
Orman içinden akan Yayla Derenin oluşturduğu çağlayanlar üzerin e kurulu restoran , çiftlik, piknik alanları, seyir terasları, pınarlar arasında bir huzur beldesi "Alabalık Vadisi" Burada Her şey Çok Güzel Oluyor!. 

Doğa ile başbaşa kalmak, orman içinde dolaşmak,toprağa basmak,temiz hava solumak,su ve kuş sesi dinleyip,haftanın yorgunluğunu atmak çoğu zaman kaçınılmaz ihtiyaç olur. Ekonomik günübirlik gezilerin bile lüks olduğu günümüzde İstanbul, Adapazarı, Kocaeli, Bursa illerinde oturanların tercih ettiği bir mekana Maşukiye'ye gidiyoruz.Yöre halkının "Buraya gelen aşık olur "dediği ve Maşuk (aşık) tan gelen ismi ile Maşukiye Kocaeli'ne bağlı bir belde.
Yöre,temiz havası,20 den fazla farklı yeşil rengin sayılabildiği,sık bitki örtüsü, yürüme alanları,şelale,çağlayan ve pınarları,su sesine karışan kuş sesleri ile adeta cennet bahçesi görünümünde. 
Maşukiyede orman içinden gelen Yayla Deresinin aktığı Alabalık Vadisi, üzerine kurulu piknik alanları,restoranlar ile alabalık üretim çiftliği hem dinlenmek hem de yemek yiyebilmek için özlenen imkanlar sunuyor. Çınar,meşe,gürgen,kestane, ıhlamur ağaçları gölgesinde ailece yemek yenebilir yıl boyu açık 7 restoran, ailelerin olduğu kadar gençlik gruplarının, emeklilerin, Maşukiye'ye tur düzenleyenlerinde gözdesi


Yöreye piknik için geliyorsanız, günlük kira ücreti ödeyerek ağaç masalardan birine yerleşiyor beraberinizde getirdiğiniz piknik malzemesini hazırlıyor, mangalı yakıp ağaçlara kurduğunuz hamakta dinlenmenin zevkine varıyorsunuz. Voleybol oynayan gençlik grupları, neşe içinde şelale yürüyüşüne, çevre keşfine çıkanlar bir yana, şimdi kim uğraşacak kömürle, ateşle, dumanla diyorsanız o halde buyurun dere kenarına dizili 7 lokantadan birine. Yörenin eskilerinden olan "Yazıcılar Otel ve Yazıcılar Alabalık" vadinin girişinde yer alıyor. Açık ve kapalı bölümleri ile hizmet veren restoran alkolsüz mönüsü, ekonomik fiyatları ile ailelerin tercihi. Aile işletmesi olan tesisin özelliklerinin başında konukların en iyi şekilde ağırlanıp, hoşnut olmalarını sağlamakgeliyor. Yazıcı kardeşler çevre temizliğine, bahçe tanzimine, huzura ve en çok ta yemeklerin ekonomik olmasına, nefasetine özen gösterince ilgi gören yerlerin başında yer alıyorlar. Akşamın geç saatlerine kadar konuk ağırlayan Yazıcılar Alabalığın spesiyalitesi Bilecik Kınık'tan getirdikleri toprak kiremitlerde pişirilen yemekler. Sapanca'nın karşı kıyısında hayvancılıkla uğraşan, tereyağı, peynir üreten köylerden aldıkları yöre ürünlerini vadide Kartepe'den gelen pınar sularıyla toprak kokusunun ete sinmemesi için beton havuzlarda üretilen alabalıklar ile konuklara sunmak. 

Yazıcılar alabalığın mönüsünde, kiremitte, taş fırında odun ateşinde pişirilen peynirler, kültür mantarlarıızgara çeşitleri ve salatalar bulunuyor. Kiremitte balık, köfte, peynir, ızgara tavuk, biftek, porsiyonları, salata, tatlı ve meşrubatlar ekonomik ölçülerde fiyatlanırken, porsiyon dolgunluğu konukların ilgisini çekiyor. Yanık Köyü'ndeki üretim çiftliğinden günlük alınan kültür mantarları, Uzun Yayla'dan getirilen köy peynirleri, Mersu Alabalık Çiftliği'nden canlı temin edilen alabalıklar meşe ve gürgen yakılan odun fırınında dumanın transferiyle lezzetleniyor. Kara fırın ekmeği, pınar sularına, Edremit Körfezi'nin has zeytinyağı dökülen salataları da eklenince vadide ortaya çıkan kışkırtıcıkokular sürekli iştahınızın açılmasına neden oluyor. Tam balık yemişken çevreye yayılan kekik ve ızgara kokusuna bu defa sızma zeytinyağında bekletilip eti iyice yumuşamış olan piliçızgaranın kokusu karışıyor. Aynı anda 200 kiremiti fırına sokup pişirme kapasitesine sahip fırın,yemeğe gelen gruplara bekletmeden aynı anda servis imkanı sunuyor. Yazıcılar alabalık 50 kişilik gruplara %20, 20 kişilik gruplara %10 grup indirimi yapıyor. Bu indirim öğretmenler, dernekler, kadın kolları gibi bir çok grubun,tur düzenleyenlerin ilgisini çekmeye neden oluyor. Türkiye'de otoyolla ulaşılan sayılı beldelerden biri olan Maşukiye, gün boyu temiz hava depolayıp ekonomik ve leziz yiyeceklerle dinlenme zevkine varanların olduğu kadar, arsa alıp üzerine birbirinden güzel yazlık ve çiftlik evi yapanların ilk tercihi sayılıyor. Temiz hava yaşlı ve kalp hastalarına şifa kaynağı görevi üstlenirken, Hazmettirici özelliğe sahip sulardan Dalar Batmaz, Akpınar, Gümüşpınar, Melek suyu gibi pınarlarından doldurulan sular, ve bu su ile demlenen çayın lezzeti konuşuluyor. Kireçsiz ve buz gibi soğuk olan sular Alabalıkların etinin sıkı ve dinç olmasını sağlıyor. 

Toprağa basarak yemek yeme imkanını yaşayanlar, kuşların dur durak bilmeyen korosuna karışan su sesiyle tüm yorgunluk ve stresin vücutlardan süzülüp gittiği farketmiş olmalılar ki , Maşukiye kendilerinde her hafta gelecek kadar alışkanlık yapmış. Yazıcı kardeşlerden Hüseyin Yazıcı, 10 yıldır devamlı gelen müşterilerinin olduğunu, kışın bile bahçede oturup ağaçların karlı görüntüsünü seyrederek yemek yiyenlerin sonra da şömine karşısındaçaylarını büyük keyifle yudumladıklarınıvurguluyor. Maşukiye'ye gelen konuklar dönüşlerinde Yazıcılar Hediyelik Eşya Dükkanına uğramayı da ihmal etmiyorlar. Hediyelikler arasında en çok rağbet görenler arasında sırt bölgesinde gezdirilerek tatbik edilen ahşap masaj topları ve kiremit kaplar ve hamakların olduğunu belirten Hayati Kelsoy, bölgedeki bahçeli evler için iç ve dış mekan çiçek temin edip bahçe düzenlemesi hizmeti de verdiklerini vurguluyor.
Reklam