Adapazarı-Haydarpaşa Trenleri 30 ay çalışmayacak..

Trenler 30 ay çalışmayacak
İl Koordinasyon Kurulu toplantısında başta öğrenciler olmak üzere her gün Adapazarı`ndan İstanbul istikametine gidip gelenleri ilgilendiren bir konu ele alındı. TCDD Bölge Müdürü Hasan Gedikli, hızlı trenin Köseköy-Gebze hattında başlayacağı çalışma nedeniyle Adapazarı-Haydarpaşa trenlerinin 30 ay boyunca çalışmayacağını söyledi. 

KARA VE DENİZ ULAŞIMIYLA ÇÖZÜLECEK
Gedikli yüzlerce insanın mağduriyetinin giderilmesi için Kocaeli ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi`nin çalışmalar bitene kadar toplu taşımaya çözüm bulacağını da ifade ederek her değişimin sancılı olacağını dile getirdi. ‘`Kara ve deniz ulaşımıyla sorun çözülecek“dedi. Gedikli projenin yüzde 85`inin AB yatırım bankası kredileri yüzde 15`inin yerli krediyle gerçekleştirileceğini ve 154,5 milyon avro bedelli olduğunu da ifade etti. 

HATLAR YENİLENECEK
Vali Ercan Topaca şehir dışında olduğu için Vali Yardımcısı Mustafa Guni`nin başkanlığında gerçekleşen toplantıda tren hattı ihalesinin bittiğini ancak hazinede onay beklediğini söyleyen Gedikli, ‘`2011 yılı sonunda onay gelecek ve yer teslimi ile çalışmalar başlayacak. Hatlar tamamen yenilenecek. Köseköy`e kadar 250 km hızla gelecek tren daha sonra mevcut hat üzerinden 160 km ile devam edecek“dedi. 

YÜK TRENLERİ AKTARMA YAPACAK
30 ay süre zarfında Avrupa`dan gelen yük trenlerinin Kapıkule Muratlı Tekirdağ limanlarına gidip oradan Derince Limanına gelmek zorunda kalacağını da sözlerine ekleyen Gedikli, ‘`Yolcu ve banliyo hatlarının yanında yük trenleri de 30 ay boyunca Trakya bölgesinden aktarmalı gelecek.

Kaynak: Bizim Kocaeli 
Eklenme tarihi: 13.07.2011

Reklam