Destekler,Kalkınma Planları,Girişimcilik, Inovasyon mu Nerede ? Yazı 1

Öncelikle şu haberi paylaşayım

Eyalet hükümeti ile federal hükümetin ortaklaşa yürüttükleri ‘Alberta Buluşlar Sistemi’ kapsamında bir süredir devam eden çalışmalarda ‘Nanocrystalline cellulose’ (NCC) isimli bir madde elde edildi.


Alberta Teknoloji Bakanı Greg Weadick,konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Ağaç ve saman hamurundan elde ettiğimiz madde, çelikten daha sağlam ve dayanıklı. Pilot tesislerde şimdilik haftada 100 kilogram üretilecek olan NCC, çevreye zararsız, hafif, sağlam ve kullanım alanı oldukça geniş. Kırılan kemiklerin yeniden ve daha sağlam yapılmasından tutun, akla gelebilecek her alanda kullanılabilecek özellikte” dedi.
Katı, sıvı ya da jel halinde üretilebilen NCC için 5,5 milyon Kanada Doları (9,3 milyon TL) yatırım yapıldığını kaydeden Alberta Teknoloji Bakanı Greg Weadick, “NCC, her alandaki üretim ve hizmette alışkanlıkları değiştirecek ve çığır açacak bir malzeme” diye konuştu. Bakan Weadick üretimin, gelecek ticari taleplere göre şekillendirileceğini sözlerine ekledi.

Peki Kalkınma Ajansları, Tübitak Destekleri, EUREKA, 6. ve 7. çerçeveler daha neler neler? Avrupa’da invasyona yönelik çalışmlar devam ede dursun.


Peki
Türkiye’de yeni buluş yok mu?
Öncelikle şuna bakalım? Buluşu yapabilecek kimler? Teşvik yada destek adı ne olursa onu alanlar mıdır?

Kobiler mi? Parasal açıdan ne durumdalar yada invasyon baskı ile olur mu?
Üniversiteler mi ? — Kapasitelerini bir düşünün, araç gereç demiyorum sadece şevkle çalışan güncel hoca ,insan kaynakları, öğrenci olarak ne durumda?

Büyük Sanayi? Hmm.. Orayı karıştırmayayım bile..

Tübitak.. Hmm hiç hiç birşey demeyeyim..

Belki Özel Üniversiteler daha iç açıcı durumda.. Ama yine de durup bir düşünmek gerek. Hata nerede?

Bu web sayfasının altında solda biryerde bir link olacak video linki onu izlemenizi tavsiye ederim. 

Yaratıcılığımızı daha küçücükken nasıl öldürdümüzü anlatıyor.. Popülerin peşiden giderken kendimizi nasıl kayettiğimiz hakkında ipuçları var.

Bakalım Suçluyu bulabilecekmisiniz?

Bu yazının konusu çok uzun o yüzden bu ilk aşama. Devamını İtalya dönüşümde yazacağım adım adım. Söz!

Sevgiler

EKC
Reklam