Hondaya 10 milyon dolar yatırım..

Gebzeli Yeni Hondaya 10 milyon dolar yatırım

Honda Türkiye, aralık ayında üretimine başlayacağı Yeni Civic Sedan için 10 milyon dolarlık tamamlayıcı yatırım yapacak.

Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki, aralık ayının sonunda Yeni Civic Sedanı üretmeye başlayacaklarını belirterek, "Bunun için 10 milyon dolarlık tamamlayıcı yatırım yapacağız" dedi.

Yamasaki, sportif hibrit otomobil Honda CR-Znin basın tanıtımında yaptığı konuşmada, bu modelle birlikte Türkiye pazarına ikinci bir hibrit otomobil sunduklarını kaydetti.Türk otomobil pazarının bu yıl da geçen yıl izlediği yüksek volümlü seyrine devam ettiğini dile getiren Yamasaki, Türkiyede binek otomobil pazarının bu yıl 570-580 bin adetler civarında olacağını tahmin ettiklerini ifade etti.

Yamasaki, Hondanın Japonyada yaşanan deprem sonrasında yaşadığı gelişmeler hakkında da bilgi vererek, depremden dolayı Hondanın üretiminin yüzde 50 oranında düştüğünü söyledi.

Deprem sonrası Honda olarak gerek Japonyada gerekse dünyanın diğer yerlerindeki üretim merkezlerinde gerekli tedbirleri zamanında alarak çok fazla sıkıntı çekmediklerini anlatan Yamasaki, "Honda, Türkiyede önlemleri zamanında uygulamaya koydu. Üretimi ilk başta bir miktar kıssak da yavaş yavaş normale dönüyoruz. Önümüzdeki aydan itibaren Türkiyedeki fabrikamız normal üretime tamamen dönmüş olacak" dedi.

Yamasaki, Hondanın Türkiyedeki fabrikasında 50 bin adetlik üretim kapasitesi bulunduğunu, dünyadaki kriz ve Japonyadaki depremle birlikte fabrikadaki üretim adedinin gerilediği anlattı.

Yıl sonuna kadar 18 bin adet üretim

Bu yıl sonuna kadar Gebze Türkiye fabrikasında 18 bin adet civarında üretim yapılacağını bildiren Yamasaki, önümüzdeki yıllarda Türkiyedeki üretimin artmasının çevre ülkelerdeki talebe göre de şekilleneceğini kaydetti.

Yamasaki, bu yıl iç pazarda piyasaya yanıt vermekte biraz geç kalındığını, diğer markaların piyasa ve müşteri taleplerine göre pazara alternatif ürün sunduklarını dile getirerek, Türk otomotiv pazarındaki büyümeye bakıldığında dizel motorlu araçların ağırlıklı olduğunu söyledi.

Aralık ayının sonunda yeni Civic Sedanı üretmeye başlayacaklarını anımsatan Yamasaki, "Bunun için 10 milyon dolarlık tamamlayıcı yatırım yapacağız. 2009dan sonra pazar payı kaybetmeye başladık. Bunun nedeni pazarın dizel araçlarla büyüyor olması. 2 yıl içinde Türkiyeye küçük hacimli dizel getireceğiz" diye konuştu.

Yamasaki, Honda Türkiye fabrikasının kapasitesinin büyütülmesini, ihraç yapılan ülkelerdeki pazar ve ekonomik şartların belirleyeceğini kaydetti.

Türkiyenin önemli ve asla göz ardı edilemeyecek bir ülke olduğuna işaret eden Yamasaki, Türkiyenin her zaman Hondanın planları arasında bulunacağını söyledi.

Yamasaki, Türkiyedeki yüksek akaryakıt fiyatları ekonomik modellere yöneltse de Türkiyedeki tüketicilerin yine de sportiflikten vazgeçmediklerini, CR-Znin bu dengeyi sağladığını ifade etti. Yamasaki, "Bu yılı üretimde 18 bin, satış adedinde ise 15 binlik rakamla kapatacağız" dedi.

Hondanın hibrit spor otomobili CR-Z, Türkiyede 55 bin liradan başlayan fiyatlarla bayilerde yerini aldı. Araç, diğer hibritlerden farklı olarak benzinli motorun içine yerleştirilen elektrik motoru kullanıyor

 www.marka.org

Reklam