Türk Malı Oto İçin “Gerekirse Birlikte Üretelim” 31.08.2011

Türk Malı Oto İçin Gerekirse Birlikte Üretelim Kartını Açacak..

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bir taraftan Türk malı oto üretimi için Otomotiv Sanayi Derneğinin hazırlayacağı raporu beklerken diğer taraftan B planını da hazır tutuyor.

Ergün, raporun olumsuz çıkması halinde bu kez bizzat devreye girip, büyük grupların patronlarına Birlikte üretelim önerisi götürecek. Hükümetin, Türk malı otomobil üretilmesi yolundaki çaba ve ısrarı hız kesmeden devam ediyor. İlk olarak Başbakan Tayyip Erdoğanın TÜSİAD toplantısında dile getirdiği, ardından başta Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün olmak üzere bir çok hükümet yetkilisinin her ortamda üstüne basarak istediği yerli otoyla ilgili yeni stratejiler belirleniyor. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) hükümetin isteğiyle son 3-4 aydır Türk malı oto çalışması yaparken, eylülün ikinci haftası hükümete sunulacak raporun içeriğine göre Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün B planını devreye sokacak.

Koç ve Sabancıya gidecek
Ergün, OSDnin raporunun çizdiği tabloya göre bizzat devreye girecek. OSDnin hazırladığı raporun Türk malı otomobil üretimine ilişkin olumsuz hava vermesi halinde Ergün, B planını devreye sokup başta Koç, Sabancı ve Sanko gibi bir çok dev grubun patronuyla birebir görüşecek. Ergün, öncelikle Türk Malı otomobil üretimi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını bir kez daha yineleyecek.

Dünyada bir çok markanın devlet desteğiyle ortaya çıktığını ve uluslararası marka haline geldiğini dikkate alan Ergün, Türk malı otomobil için devletin ortak olabileceği bir yapıyı da gerekirse gündeme getirecek. Hükümetin 2023 hedefinde de yer alan Türk malı otomobil üretimiyle ilgili olarak, bir çok teşvik konusunda görüşüldüğü, bu konudaki kararın yakın zamanda açıklanacağı belirtiliyor.

Raporda olumsuz beklenti
Hükümetin Türk malı otoyla ilgili B planını hazırlaması, OSD raporunun olumsuz olabileceği beklentisinden kaynaklanıyor. Nihat Ergün daha önce bir kaç kez OSD yetkililerine, Lütfen karşımıza, Bu iş neden olmazı anlatmak için değil, bu iş nasıl oluru anlatmaya gelin çağrısında bulunmuştu.

Türk malı otomobili Sanko mu üretecek
BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koridorlarında Türk Malı otomobili üretecek adaylar arasında en çok Sanko Grubunun adı ön plana çıkıyor. Nihat Ergünün de birebir görüşme yapacağı işadamlarının başında Sankonun patronu Abdülkadir Konukoğlunun yer alması da bu söylentileri güçlendiriyor. Tekstilden, enerjiye, gıdadan bilişime kadar 14 farklı sektörde faaliyet gösteren ve 15 bin kişiye istihdam sağlayan Sankonun yaklaşık 2 milyar dolarlık bir bütçeyi bulması beklenen Türk Malı otomobil üretimi için istekli olduğu ve bu konuda çalışmalara başladığı belirtiliyor. Konuyla ilgili olarak daha önce konuştuğumuz Abdülkadir Konukoğlu, otomotiv sektörüne çok uzak olmadıklarını belirterek, Biz iş makinesi üretiyoruz. Yani sektöre çok uzak değiliz. Türk Malı otomobil konusunda şu an için somut bir şey yok ama iyi bir fırsat görürsek yer almak isteriz demişti.

Pazardan yüzde 20 pay alır
BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, her fırsatta Türk Malı otomobilin iç pazarda ilk etapta yüzde 20 pay alabileceğini belirterek, 1 milyonluk bir pazarda bunun 200 bin adet anlamına geldiğini vurguluyor. Ergün, Otomotiv sektöründe yerli ürünlerle toplumun tatmin edileceği oranı en azından ilk etapta yüzde 50ye ve ondan sonra üçte ikiye çıkarmak bizim için önemli bir görev. Şu anda bu oran 3te 2 ithal diyor.

Hyundai i10u Türkiye kaptı, motor Hindistana gitti
KORELİ Hyundainin i20den sonra diğer bir küçük modeli olan i10u 400 milyon Euro yatırımla Türkiyede üretme kararı, hükümete de ulaştı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri, Hyundainin i10u Türkiyede üreteceğini, ancak Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayanın da Korede istediği motor üretimini ise Hindistanda yapacağını öğrendiklerini kaydetti. Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan, i10 üretiminin Türkiyeye motor üretiminin ise Hindistana verildiğini doğrularken, Ama Koreliler hâlâ serbest ticaret anlaşmasını bekliyor. Kore hükümeti özellikle Hyundaiden yatırım için STAyı beklemesini istiyor. Türkiyenin STA imzalaması durumunda sadece Hyundai değil bir çok firma Türkiyeye yatırıma gelecek diye konuştu

Kaynak Kocaeli Gazetesi

Reklam