Hyundai’den Sonra Honda da Türkiye’ye yatırım yapıyor!

Honda Türkiye’ye yöneldi

Honda, Kocaeli Çayırova’daki tesislerinde Civic Sedan üretimine başlıyor. 50 bin araç Civic Sedan üretmeyi hedefleyen Honda, aynı tesislerde ağırlık olarak ihraç edeceği yeni bir model üretimi de gerçekleştirecek.

Otomotiv devletinin Türkiye’ye olan ilgisi artarak devam ediyor. Japonya’da yaşanan deprem ve tsunami sonrası yeniden yapılanan Honda, yeni dönemde Türkiye’yi Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika üretim üssü olarak belirledi. Honda, aralık ayından itibaren 15 milyon dolarlık ön yatırımla yeni Civic Sedan’ı , 1 yıl içinde de ihracata yönelik yeni modeli Kocaeli Çayırova’daki fabrikasında üretme kararı aldı. Türkiye’de ilk etapta 50 bin, ikinci aşamada ise 70 bin adetlik yıllık üretime ulaşmak isteyen Honda, böylece “Türkiye’de üretimden çekilecek” söylentilerini de bitirdi.

15 MİLYON DOLARLIK ÖN YATIRIM

Honda Türkiye Genel Müdürü Hideto Yamasaki, son dönemde sadece Türkiye’de değil tüm dünyada sessiz kaldıklarını hatırlatarak, bu sessizliğin Japonya’da yaşanan deprem ve tsunami felekati sonrasında devam ettiğini kaydetti. Deprem sonrası gerek Japonya gerekse dünyanın diğer yerlerindeki üretim merkezlerinde gerekli tedbirleri zamanında alarak çok fazla sıkıntı çekmediklerini belirten Yamasaki, “Türkiye’de de önlemleri zamanında uygulamaya koyup üretimi bir miktar kıstık. Ama eylül ayıyla birlikte normal üretime dönüyoruz. Honda, şu an üretmekte olduğumuz Civic Sedan’ın yeni jenarasyonunun üretimini de bize verdi. Aralık ayından itibaren 15 milyon dolarlık ön yatırımla bu aracın üretimine başlayacağız” dedi.

TÜRKİYE HONDA’NIN ÜRETİM ÜSSÜ OLUYOR

Honda’nın üretim stratejisinde Türkiye’ye Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerini bağladığını belirten Yamasaki, yeni Civic Sedan’ın artık Japonya’da üretilmeyeceğini, üretim üssü olarak Tayland, Amerika ve Türkiye’nin belirlendiğini kaydetti. Yamasaki, “Tayland fabrikası Asya’ya, Amerika fabrikası Kuzey Amerika’ya, Brezilya fabrikası Güney Amerika’ya biz de Avrupa, Ortadoğu ve Afrika için üretip ihraç edeceğiz. İngiltere fabrikasında ise sadece Avrupa pazarı için üretim yapacağız” diye konuştu.

İKİNCİ MODEL DEVREYE GİRECEK

Çayırova’daki üretim tesislerinin 50 bin adetlik kapasiteye sahip olduğunu, 70 bin kapasitelik altyapı yatırımının da yapıldığını kaydeden Yamasaki, “Bizim öncelikli amacımız 20 bin adedin altına inen kapasite kullanımını yeni Civic Sedan’la kademe kademe yeniden 50 bin adetlere çıkartmak. Bu seviyeye 2 yıl içinde ulaşmayı umuyoruz. Rakipler yeni model yatırım kararları alıyor. Türkiye’de 50 bin ve üstü kapasiteye ulaşmak için ikinci bir model üretiminin şart olduğunu biliyoruz. Bunun için elimizi çabuk tutmamız gerekiyor. İhracat potansiyeline bakıp, 1 yıl içinde ikinci modeli de devreye sokacağız” şeklinde konuştu.

DİZEL MOTORLAR GELİŞTİRİLECEK

Türkiye’de otomobil satışlarının büyük çoğunluğunun düşük vergi dilimine giren dizellerden oluştuğunu kaydeden Hideto Yamasaki, “Bizim ise elimizde bir tek 2.2 litrelik dizel bir motor var. Dolayısıyla pazarın ihtiyaçlarına karşılık verecek motor ve ürün gamımız yok. Bunun sonucu olarakta istesekte Türkiye’de çok fazla büyüme şansımız yok. Ama 2 yıl içinde Honda, küçük dizel motorlar geliştirecek. Bu motorlarla birlikte Türkiye’ye güçlü bir geri dönüş yapacağız” diye konuştu.

15 BİN SATIŞ HEDEFLENİYOR

Yeni Civic Sedan üretimiyle birlikte hem iç pazarda hem de ihracat rakamlarının artacağını kaydeden Yamasaki, “Bu yıl Türkiye’de hedefimiz 18 bin adetlik satıştı. Ancak yaşanan felaketler sonrası bunu yarı yarıya düşürdük. Üretimin yeniden normale dönmesiyle birlikte yıl sonu 15 bin adetlik satış hedefliyoruz. Yeni Civic ile birlikte bu rakam önümüzdeki yıl 20 bin adetlerin üstüne çıkar. Civic Sedan’ın ihracat potansiyeline sahip pazarları arasında Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa var. Bu yüzden bu ülkeler bize bağlandı. Bu ülkelerdeki talebe göre üretimin seyri belli olacak. İkinci model de bu doğrultuda ihracat potansiyeline göre belirlenecek” dedi.

Reklam