Çocuklarda Ortopedik Ayakkabı Gerekli mi?

Çocuklarda Ortopedik Ayakkabı Gerekli mi?

‘Ortopedik ‘ ayakkabıların kullanımı gereksiz hatta zararlı….

Ülkemizde çok önemsenen düztabanlık, içe basma, O – bacak ve X – bacak gibi sorunlar çocukların çoğunda aslında kendiliğinden geçerler. Bir zamanlar yaygın olarak kullanılan özel ayakkabılara, tabanlıklara, ayak jimnastiklerine ve ilaç tedavisine gerek yoktur. 1950 lerden itibaren yapılan araştırmalarda ortopedik ayakkabıların hiçbir düzeltici etkisi olmadığı hatta rahatsızlık verdiği saptanmış ve gelişmiş ülkelerde ortopedik ayakkabı kullanımı tamamen terk edilmiştir. 

Çocukların çoğunda ayaktaki ve bacaktaki şekil bozuklukları 5-6 yaşlar civarında kendiliğinden geçtiği için çocuğuna ‘ortopedik ‘ ayakkabı veya tabanlık kullandırtan anne-babalar bu düzelmenin ayakkabı sayesinde olduğunu düşünebilirler. Oysa özel ayakkabılar kullanmayan çocuklarda da aynı düzelme görülmektedir.

Her yaştaki çocuğa ayakkabı seçerken aranacak özellikler: esnek, rahat, hafif, kolay giyilip çıkartılan, kaymaz ve ucuz olmasıdır. ‘ Ortopedik’ olarak satılan veya özel yaptırılan ayakkabıların modern ortopedi bilimi ile hiçbir …. yoktur.

Ortopedik ayakkabılar ve özel olarak yapılan yürüme cihazları ‘ ortez’lerin kullanım amacı çocuk felci, spastik hastalık (serebral palsi), doğuştan omurilik felci ( spina bifida), doğuştan veya sonradan oluşan ve düzeltilemeyen ayak kemik hastalıkları gibi ciddi sorunlarda yürümeyi kolaylaştırmaktır.

Ülkemizde çocuk ortopedistlerinin görevlerinin birisi de sağlıklı çocuklarda bir ila altı yaşlar arasında sık görülen hafif basma kusurları ve bacak yamukluklarını çok nadir olan kalıcı sorunlardan ayırmak ve aileye ciddi bir sorun olmadığını anlatmaktır.

Prof.Dr.Selim Yalçın

Kaynak: UZE mail grubu

Reklam

Çocuklarda Ortopedik Ayakkabı Gerekli mi?’ için 2 yanıt

  1. Ortopedik ayakkabı giydirilip de düztaban yapılanlardan biri de benim. Bu nedenle kızıma ortopedik ayakkabı hiç almadım, almaya da niyetim yok.

    Beğen

Yorumlar kapatıldı.