Sabun Ağacı nedir?İşte Sabun Ağacı’nın Hikayesi!

Sabun Ağacı, sapindus mukorossi den ürettiğim malzemeler için kullandığım bir kısaltma. Bu bitkinin meyveleri olan “soap nut” doğa dostu sabun temizlik deterjanı üretimi için birebir. Bildiğiniz üzere son yıllarda insanoğlunun çevreye verdiği zararlar nedeniyle, küresel ısınma, çevre kirliği oluşmakta. Deterjanlarda içerdikleri sodium lauryl sulfat, paraben ve diğer kimyasallarla doğayı kirletmekte. Üretim tesisleri ve yan ürünler de çevre dostu değil. Eğer aldığınız deterjan üstüne bakarsanız, en zararsız olan da bile (bebek giysileri için deterjanlar, ben ona baktım) Doğal değil.
Piyasada sağlam zararlı kimyasal katkısız Doğal malzeme bulmak çok zor. Biliyoruz ki doğal kullandığımız sürece çevreyi kirletmeyiz.
Buradan yola çıkarak evimde kullanmak üzere çamaşır deterjanı üretmeye karar verdim. Ben evim için özenle seçtiğim taneleri buldum Türkiye’ye getirdim.Bunu yaparken yurtdışındaki uygulamalar dikkati çekti. Doğaya bizden çok daha fazla özen gösteriliyor. Halk arasında Duyarlılık çok fazla. Sabun bitkileri ve ağacının ürünlerinin kullanımı da oldukça yaygın. Benim gibi bu ürünü üreten sayısı da endüstriyel anlamda bile oldukça yüksek.

Benim tüm çalışmalarım henüz evimdeki laboratuvarımdan (mutfak) dışına çıkmış değil. Ancak henüz kısa bir süre de olsa, çamaşır, bulaşık için kendi geliştirdiğim ürünleirmi kullanıyorum ve inanılmaz sonuçlar alıyorum. Haftasonu şampuan ve sabunu da denedim. Bu arada tüm ürünler doğal ve zararsız. Normald ebenim cildim alerjik olduğundan, tüm ürünler mutlaka ya kaşındırır ya kızartır. Kısacası bir iz bırakır. Bu üründe gıcır gıcır olan ellerim dışında, şampuan olarak kullandığımda banyo sonrası dolaşan açılmayan saçlarım anında açıldı. Kururtma sonrası da kabarık ve dolaşık olurdu, bu kez parlak ve yumuşak oldu.
Çalıştığım ve yaşadığım şehir oldukça kirli bir havaya sahip, saçlarım bu kimyasal ortamda birden doğal malzeme ile karşılaşınca sanırım ne yapacağını şaşırdı.

Tüm ürünlerden çok memnun kaldım ve bunları büyük çapta üretip, fiyatını da düşük tutup herkesle paylaşmak doğaya bir fayda sağlamak istiyorum.

İşte Sabun Ağacı’nın Hikayesi!

Reklam

Sabun Ağacı nedir?İşte Sabun Ağacı’nın Hikayesi!’ için 2 yanıt

Yorumlar kapatıldı.