Neden Organik Sabun Kullanmalıyım?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki burada Organik sabun derken, sabun ağacında yetişen ve bundan sonra bu ürünün çekirdeklerinden hiçbir sentetik kimyasal proses kullanmadan üretilen sıvı sabun ve deterjan kastedilmiştir.
Organik sabun ve deterjan üretimi bir kimyasal proses değildir. Ağaç kabuğundan sabun etkisini gösteren malzemenin özütünü doğal yollarla çıkarmak için, yani Sıvı elde edilmesi için tamamen fiziksel bir dönüşümden yararlanmaktır. 


Hali hazırda çamaşırlarımızda kullandığımız deterjanların kimyasal olarak eldesi ve güzel kokması için parfümlenmesi ise aşağıdaki sentetikleri içermektedir:
LABSA (Lineer Alkil Benzen Sülfonik Asit), Lauryl Alkol(C12H25OH),diethanolamin, triethanolamin, sodyum sülfat,  Caustic NaOH (%45’lik sodyum hidroksit çözeltisi) vb.


Aynı durum, sabunların ana maddesi olan yağ asitleri için de doğrudur. Bu amaçla oleum, sud kostik, çeşitli sodyum fosfatlar ve ürün ağırlığının %3 veya daha azını oluşturan diğer kimyasallar kullanımaktadır.

Bugün tüm Dünya’da yaşanan çevresel felaketler, afetler, su tüketimi, buzulların erimesi, dünya düzeninin ve dengesinin korunmasını zorunlu kılmıştır. Tüm sektörlerde olduğu gibi deterjan,sabun ve kozmetik sektörü de çevreye olan etkilerini minimuma indirmek hatta yok etmek zorundadır. Bu herşeyden öte DOĞA ANA’ya borcumuzdur.

Bir Kimya Mühendisi olarak ben de uluslararsı alanda kullanılan uygulamaları incelediğimde ORGANİKSEVER insanlara ülkelere baktığımda Sabun Ağacı ürünlerinin kullanıldığını ve bunları insanların basitçe ve hiçbir zararı olmadan her türlü temizlik işlerinde kullandıklarını gördüm. Bunu bizzat alıp kendim evde denedikten sonra da biraz da ülkemdeki duyarlı insanları düşünerek, kendi kazanımımı paylaşmak üzerine ve kolay da olması amacıyla yeni bve pratik bir yolla üretmeye çalıştım. Paketleme aşamasına kadar da geldim.

Şöyle düşünün, Organik Tekstil alıyoruz ancak bunu makinemizde ilk yıkadığımız anda yüzeyine tutunan aktif maddeler, anyonik malzemeler yada yumuşatıcı, bebeğimize giydirdiğimiz anda cildine temas ediyor. Kimyasal –> bebek teni?? Hem de Organik Diye aldığımız canım pamuklu, yıkandıktan sonra hiçbir işe yaramıyor, ve biz tekrar mı alalım? Kullan at şeklinde T-Shir mu alalım? Yada kumaş bezler, yıkandığında hala antialerjenikl mi?

AnneTete’de ben bunuhedefliyorum, organik aldığımız kumaşın sonsuza dek ORGANIK kalmasını ve çok iyi temizlenmesini. 
Antibakteriyel
Tahriş etmeyen
Tamamen organik
%100 Doğa Dostu
Evimizden çıkan atık su artık ÇEVRE DOSTU
NEhirlere de karışsa
Bahçeleri de sulasa
TEMİZ TEMİZ..

Ev Temiz
Cildimiz Temiz
Eşyalarımız Temiz
Doğa Temiz!Örneğin daha sonra bir yazımda da değineceğim :
Sabun üretimi sonrası kabukların gübre olarak kullanıldığını biliyormuydunuz?


Reklam