Mantar Yetiştirme Merakı Şirket Sahibi Yaptı – Derin Goksin

Denizli’de yemeğini sevdiği için evinde hobi amaçlı mantar yetiştirirken, ilerleyen süreçte “Daha fazlasını da yapabilirim” diye düşünerek, kendisi gibi bu işle ilgilenen bir ortak bulan Derin Gökşin, mantar üreterek yemek şirketleri ve büyük restoranlara pazarlayan firmayı kurdu.


Kayu Mantar Şirketi Kurucusu Derin Gökşin Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, mantar yemeğini sevdiği için üretimini öğrenerek evinde yetiştirmeye başladığını söyledi.

Mantar üretimi hakkında kitaplardan bilgi edindiğini, daha çok verim almak için neler yapılması gerektiği konusunda uzmanlara başvurduğunu belirten Gökşin, şöyle devam etti:

“Okuduğum kitaplarda mantarın ılıman iklimi sevdiğini öğrendim. İlk başta mantar tohumunu saman ve toprakla karıştırarak bir saksıya ektim. Ilıman bir hava oluşturmak için bir kutu içerisine küçük bir vantilatör, biraz su koydum. Belli bir süre sonra mantarlar yüzünü göstermeye başladı. Bunu başardıysam daha iyisini de yapabilirim diyerek küçük bir yer kiraladım ve üretime burada devam etme kararı aldım.

Yeterli hava koşullarını sağlayamadığım için başarısız denemelerim oldu ama ümitsizliğe düşmedim. Kendime bir ortak bularak bu işin devamını getirmeye karar verdim. Bu işle ilgilenen Hasan Kanpolat’a ortaklık teklif ettim. Böylelikle Kayu Mantar Şirketi kurulmuş oldu.”

-“Hedefimiz ihracat”-

Mantarda bir marka olmak istedikleri için şirket kurduklarını ifade eden Derin, “Çocuğum ‘Caillou’ çizgi film karakterine benzetildiği için mantar şirketimize ‘Caillou”nun Türkçe okunuşu olan ‘Kayu’ ismini verdik. Şimdilik iç piyasaya pazarladığımız mantarı ileride yurt dışına da satmayı düşünüyoruz. Biz Türk mantarını dünyanın 4 bir yanına satmak istiyoruz. Özellikle kadınları işletmeci olmaya davet ediyorum. Evinizde boş boş oturmayın, kendiniz için, topraklarınız için bir şeyler yapın” diye konuştu.

Kayu Mantar ortağı Hasan Kanpolat ise halen 5 bin metrekarelik bir alanda organik mantar çiftliği kurduklarını kaydetti.

Kurulan çiftliği entegre bir tesis haline dönüştürerek mantar ihracatı yapmak istediklerini ifade eden Kanpolat şunları söyledi:

“Ürettiğimiz mantarları iç piyasada satmaya başladık. Mantarlarımız organik olduğu için bugün İstanbul‘un birçok yemek şirketinden, restoranlardan sipariş alıyoruz. Halk arasında istiridye mantarı olarak da bilinen bu mantarın faydaları da saymakla bitmiyor. Onun için tüketimi gün geçtikçe yaygınlaşan bu sektörün çok kişiye iş kapısı olacağını düşünüyorum.”

– DENİZLİ

Kaynak: (Anadolu Ajansı) 10.10.2011 12:21 
Reklam