USTUN ZEKALI COCUKLAR ICIN YENI MODEL-DAHI COCUKLARA UNIVERSITE YOLU ACILIYOR!

DAHİ ÇOCUKLARA ERKEN ÜNİVERSİTE YOLU AÇILIYOR

Üstün yetenekli çocuklara özel merkezler kurulması için düğmeye basıldı. Öğrenci, başarısına göre diğerini beklemeden üst üniteye geçecek ve yetenekli çocuk okulu daha önce bitirecek.

MEB, 1960 yılında gündeme gelen ancak ilerleme sağlanamayan ‘Bilim ve Sanat Merkezleri’ konusunu yeniden gündemine aldı. Bakanlık ‘Üstün Yetenekli Bireyler Strateji ve U…ygulama Planı’nı hayata geçiriyor. Artık dahi öğrenciler 13 yaşında üniversite mezunu olabilecek. Aynı sınıfın içinde özel bir uygulama ile kendi sınıfındaki öğrenciler bir üniteyi görürken üstün zekalı ve yetenekli öğrenci o üniteyi çoktan bitirdiği için başka ünite görebilecek. Konuyla ilgili STAR’a açıklamalarda bulunan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Ruhi Kılıç uygulamanın ay sonunda devreye alınacağını belirterek, okullarda da çoklu model sistemine geçileceğini açıkladı.

Osmanlı İmparatorluğu model alındı 
Çoklu model sistemini geliştirirken Osmanlı İmparatorluğu’ndaki devlet adamlarını yetiştiren okullardan esinlendiklerini dile getiren Kılıç “Osmanlı’nın bu okullarında sadece devlet adamı yetiştiriliyordu. Osmanlı’nın 600 yıl ayakta kalmasının sebebi bu. Bizim modelde sadece devlet adamı değil, bilim adamı da yetiştirilecek” dedi. Üniversitelerden hocaların gelip ilköğretimde ders verebileceklerini, ilköğretim öğrencisinin üniversitede ders alabileceğini vurgulayan Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Ruhi Kılıç “Artık öğrenciler 13 yaşında üniversite mezunu olabilecek.2023 hedefi öğrencilerin Nobel’e aday eser çıkartmaları” dedi.

Kişiye özel eğitim verilecek 

Çoklu model sisteminde şunlar yer alacak:

– Üstün öğrenci arkadaşlarını beklemeden bir sonraki üniteye atlayabilecek.

– Başarısını kanıtlamış öğrenci Ankara, İstanbul, İzmir’de yatılı okuyabilecek.

– Örgün eğitim okulları kurulacak.

– Tek sınavla seçim olmayacak. 

– Okullara yetenekli öğrenciler arasından seçim yapılacak.

Kaynak: Star Gazetesi, 5 Ekim 2011

Reklam