OKULÖNCESİNDE ÇALIŞANLAR İÇİN EĞİTİM

19-20 Kasım 2011 tarihlerinde

 

OKULÖNCESİNDE ÇALIŞAN,ÇALIŞACAK MESLEKDAŞLAR İÇİN EĞİTİM PROGRAMI

         (Bu program Psikolojistanbul Danışmanlık Merkezi tarafından oluşturulmuştur.)

 

Okul öncesi dönem çocuğun bilişsel, duygusal ve sosyal gelişimi açısından yaşamında çok büyük bir yer tutmaktadır. Pek çok psikolog,psikolojik danışman ve okul öncesi öğretmeni  çocukların bu ilk sosyalleşme sürecinde anaokullarında çalışmayı tercih ederek zengin bir deneyim kazanmaktadır. Bu alanda ilerlemeyi düşünen psikologlar, psikolojik danışmanlar ,okul öncesi öğretmenleri çalışma yöntemi ve uygulamalar ile ilgili zorluklar yaşayabilmektedir. Bu eğitimin amacı psikologların ,psikolojik danışmanların,okul öncesi öğretmenlerinin anaokullarında etkin bir şekilde çalışarak verimli olabilecekleri becerileri kazanmalarını sağlamaktır.

 Eğitim 2 modülden oluşmaktadır.

 I MODÜL

·         İletişim Becerileri

·         Çocukta Yaratıcılık- Oyun ve Oyuncaklar

·         Çocukların Gelişimsel Takibi- Gözlem ve Takip Formları Hazırlama

·         Metropolitan Okul Olgunluğu Testi

·         Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi

·         Ebeveyn tutum ölçeği

·         Frostig görsel algı testi

·         Ruhsal uyum ölçeği

·         Dışsallaştırma ölçeği

·         Mizaç ölçeği

·         Çocuklarla resim çalışmaları ve psikolojik değerlendirme

·         Anne-Baba Tutumları

 

II MODÜL

·         Uyum ve Davranış Problemleri

·         Zor Çocuklar ve Aileleriyle Çalışma

·         Aileye Yönelik Olumlu Ebeveynlik Becerileri Eğitimi

·         Krize Müdahale-Zorlu Yaşam Olayları ve Çocuklar

·         Mesleki Sınırları Çizebilme

 

Katılımcılar: Okulöncesinde çalışan psikologlar ,psikolojik danışmanlar,öğretmenler ve okul öncesinde çalışmayı düşünen psikoloji ,psikolojik danışmanlık son sınıf öğrencileri ile öğretmen adayları

 

Eğitim Tarihi: I. Modül:  19.11.2011 Cumartesi

                           II. Modül:  20.11.2011 Pazar

Eğitim Saatleri: 10:00-17:00

Eğitim Ücreti: Uzmanlar için tek modül: 200 TL (kdv hariç)

                            Öğrenciler için tek modül:150 TL (kdv hariç)*

                            Uzmanlar için iki modül: 350 TL (kdv hariç)

                            Öğrenciler için iki modül: 250 TL (kdv hariç)*

*(öğrenci belgesi gerekmektedir)

Eğitimciler:

             
Tolga Erdoğan :Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olan Tolga Erdoğan, 2003-2007 yılları arasında özel eğitim alanında, zihinsel engelli çocuk, ergen ve aileleriyle çalışmıştır. 2007 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi'nde çocuk ve ergenlerle çalışmaktadır. Psikolojik Travma, Hiperaktivite ve Öğrenme Güçlüğü, Stratejik Aile Terapisi, EMDR ve Entegre EMDR eğitimlerini tamamlayan Erdoğan, WISC-R zeka testi ve Denver Çocuk Gelişim Değerlendirme Araçlarını uygulamaktadır. Halen Psikoloji İstanbul'da çalışmalarını sürdüren Tolga Erdoğan davranış problemleri, okul sorunları, özel öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite, kaygı sorunları, meslek seçimi ve hedef belirleme alanlarında çocuklar, ergenler ve ebeveynleri ile çalışmaktadır. Olumlu ebeveynlik becerileri, Sosyal Gelişim Becerileri, Sınav Kaygısı alanlarında çocuk ve ergenlerle grup çalışmaları yürütmektedir. Entegre EMDR (IEMDR) tekniği kullanarak Migren ve Baş Ağrısı alanında çalışmaktadır.

 

Uzman Klinik Psikolog Şeyma Çavuşoğlu

Ankara Üniversitesi Psikoloji bölümünden birincilikle mezun olan Şeyma Çavuşoğlu, Maltepe üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programını tamamlamıştır.Evli çiftlerle evlilik uyumu üzerine bilimsel bir araştırma yapmıştır. 2004-2006 yılları arasında özel bir okulda psikolojik danışman olarak öğrenci ve ebeveynlerle çalışmıştır. Çift ve Aile Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi, EMDR I ve EMDR II, EMDR ve Baş Ağrısı, Cinsel Sorunlar ve Tedavileri eğitimlerini alan Çavuşoğlu, MMPI, WISC-R, Denver ve AGTE Çocuk Gelişim değerlendirme araçlarını uygulamaktadır. 2007 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Sağlığı Merkezleri Psikolojik Danışmanlık Hizmetlerinde psikolog ve koordinatör olarak görev almaktadır. Kadın ve Aile Sağlığı Psikolojik Danışmanlık Hizmeti kapsamında "Engelli Çocuk Ebeveynleri ile Çalışma", " İtfaiye Teşkilatı Çalışanlarına Psikolojik Destek", "Güngören Bombalama Sonrası Krize Müdahale Çalışması" projelerinde yer almıştır. Halen Psikoloji İstanbul'da çalışmalarını sürdürmekte olan ve terapi uygulamalarında özellikle Stratejik Aile Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi ve EMDR yaklaşımlarını benimseyen Şeyma Çavuşoğlu, özellikle, ilişki ve çift problemleri, kaygı bozuklukları, depresyon, travma konularında aile ve çiftlerle çalışmaktadır.

 

Verilecek Belge :Katılım belgesi.

Not: Katılımcılara bir eğitim kitapçığı ve uygulaması anlatılacak test ve ölçeklerden bir kopya eğitim materyali olarak verilecektir.

 

Bilgi almak için Psikolog İrfan Bozkurt: 505 6221803  

                                                               psiirfan@hotmail.com