USTUN ZEKALILAR ARANIYOR..

VATAN GAZETESİ—20/10/2011

TBMM, 682 bin üstün zekalı gencin peşine düştü

0-24 yaş arası 682 bin üstün yetenekli genç aranıyor

25 milletvekili Türkiye 0-24 yaş arası 682 bin üstün yetenekli gencin bulunup ortaya çıkarılması için Meclis araştırması açılmasını istedi. Önergede şu ana kadar üstün zekalıların yalnızca 6 bin 942’sine ulaşıldığı belirtildi

AK Parti Konya Milletvekili Kerim Özkul ve 25 milletvekili, üstün yeteneklilerin keşfi, eğitilmesi ve istihdamı için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesinde, “ülkenin geleceği açısından stratejik öneme haiz gördükleri üstün yeteneklilerin keşfi, eğitilmesi ve etkin istihdamlarının sağlanması amacıyla Meclis Araştırması açılması” talebinde bulunuldu. Önergenin gerekçesinde, üstün yetenekli çocukların ülkenin en büyük zenginliği olduğuna işaret edilerek, bugüne kadar bazı düzenlemeler yapılmasına karşılık üstün yetenekli çocukların eğitimi ve izlenmesinin arzu edilen seviyeye ulaşmadığı kaydedildi. Potansiyel olarak seçkin ve stratejik değer ifade eden üstün yetenekli bireylerin değerlendirilmesinin, o ülkeye ve bütün insanlığa yarar sağlayacağı belirtilen gerekçede, şu görüşlere yer verildi, “Bu potansiyelin değerlendirilmemesi halinde toplumda psikolojik ve kişilik bozuklukları olan sorumlu kesim haline dönüşmesi muhtemeldir. Ülkemizde bu potansiyele kusursuz bir eğitim verilebilmesinin çok sayıda değeri ortaya çıkaracağı kuşkusuzdur. Bunun için de öncelikle ülkenin rezervlerini belirmemek, sonra da bu rezervi uzun vadeli sonuçlar için tüm boyutlarını ile nasıl ele alınacağı, eğitileceği planlamasını yapmak gerekecektir.”

TÜBİTAK araştırmalarına göre Türkiye’de 0-24 yaş aralığında 682 bin üstün zekalı birey bulunduğu, bu bireylerin sadece 6 bin 942’sinin bilim ve sanat merkezlerinde kendilerine yönelik tanımlanmış eğitim alabildiği kaydedildi. Bu merkezlerin kurumsallaşması adına yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu ve ileriye doğru projeksiyonlar ve geniş kapsamlı araştırmaya gerek duyulduğu ifade edildi. 

Emine Nergiz Köseoğlu

Visit my site EKC at www.sabunagaci.com

http://www.tweetadder.com/idevaffiliate/idevaffiliate.php?id=11286

Reklam