Sabun Cevizi Kokusuzdur, Koku vermek için ne Kullanabilirim?Ve Diğer püf Noktaları

Sabun Cevizi’ni kaynatırken saponin kokusu nedeniyle ortamı havalandırmak isteyebilirisiniz. Ilk kaynatma sonrasında, ortaya cıkan kahverengi sıvı ve reçinemsi koku, bu sıvının sabun olduguna pek de inandırıcı bir görüntüye sahip olmuyor, biliyorum.Ama doğada zaten parlak fosforlu yeşiller, pembeler yok ki, doğal olan da olsun, değil mi?
Ben ilk sabun cevizi sıvısı hazırladığımda lavanta kokulu reçinemsi yada jel gibi bir sıvı beklerken çay gibi birşey elde edince, bu temizlemez diye düşünmüştüm!:)
Bir de kokusu çamaşırlarımı ağaç gibi kokutacak diye korkmuştum. Ama Çamaşır makinemdeki ilk yıkama sonrasında Kokusuz, temiz ve yumuşatıcısız elime batmayan çamaşırlar elde edince fikrim değişti.
Kaynarken ki fotografını da aşağıya ekledim(koku için havalandırma iyi geliyor):

SIVI HAZIRLAMA için BAZI PÜF NOKTALAR:

  • Sabun sıvısına doğal koku eklemek için Ben kaynatırken içine Ihlamur, Karanfil, Defne vs. atıyorum. Yada Hazır olarak satılan doğal esansiyel yağlardan alarak, sıvı hazırlama sonrasında kavanoza damlatabilirsiniz.
  • Hazırladığınız sabun sıvısından fazla miktarda kullanırsanız Çamaşırlar Sertleşiyor. Optimumu makina başına 30-60 ml arası, bunu biraz da deneyerek bulabilirisiniz.
  • Birçok kaynakta belirtildiği üzere sıvı 30-90 C arası yıkama sıcaklıklarında etkindir. 30 derecede de güzel sonuç alırken 40 ve 50 dereceler en ideali daha yüksek sıcaklıklarda daha çok/çabuk çözündüğünden eğer Kabuk olarak kese içinde makine içi direk kullanıyorsanız, kabuk ömrü azalacaktır. Sıvı olarak 90 derecede kullandım, fazla bir etkinlik farkı gözlemlemedim. 
  • Kesesiz direk olarak sabun cevizi kabuklarını makinenize atmayın, deşarj hatlarında tıkanma ve liflerin çamaşırlarınız üzerinde kalmasına neden olacaktır. Makinede sıvı hazırlamaksızın kullanmak istiyorsanız mutlaka küçük bir kese yada pratik olarak bir tek çorap içine koyup ağzını bağlayarak kullanabilrisiniz.
  • Çamaşır makinenize çekirdeği çıkmamış/içinde çekirdek kalmış sabun cevizi atarsanız, çekirdek çamaşırlarınızı boyar, başımıza geldi.Eşimin bir yeni gömleğini mahvetmişim.(size gönderilen çakirdeklerin içi temizlenmiştir.)Sabun sıvısı yaparken ikiye böldüğümüzden kırdığımızdan çekirdekleri farkediyoruz, direk atarken içlerini kontrol etmenizi tavsiye ederim.
Reklam