IDEA Yaratıcı Drama Günü 27 Kasım

Dünya Yaratıcı Drama Günü Bildirgesi- 27 Kasım 2011
 
IDEA üyesi olan başarılı drama öğretmenlerinden ve tiyatro eğitmenlerinden ilham alıyor ve çok şey öğreniyoruz. Drama eğitmenleri olarak eğer öğrenmeye açık olursak, birbirimizdenöğreneceğimiz çok şey olduğu konusunda hem fikiriz.
Drama süreci boyunca, başkalarıyla drama ve tiyatro çalışmalarında yer aldığımızda ve öğrenmeye dâhil olduğumuzda, gençlerin davranışları ve algılarının şekillenmesine,  birlikte çalışmanın, yaşamanın ve onlara insan olmanın ne anlama geldiğini ifade etmeleri konusunda yardımcı oluruz.
Çalışmalarımızın bütün amacı budur. Birlikte yarattığımız dünya genellikle kurgusaldır, ancak yarattığımız bu kurgu, çocukların, gençlerin ve bizlerin gerçek dünyayı algılama biçimini ve ona karşı tutumunu değiştirebilir.
IDEA günü çalışmalarımızın kişisel ve mesleki yönlerini paylaşabildiğimiz bir gün olabilir. Belki bu yıl IDEA gününde şu soruları yanıtlamak için durup düşünebiliriz.
·         Bu yıl drama/tiyatro ve eğitim alanındaki çalışmalarınızda en çok gurur duyduğunuz başarınız nedir? Bunu birine anlatın.
·         Uygulamalarınız ve düşüncelerinizde son bir yıl içerisinde değişiklik oldu mu? Eğer uygulama ve düşüncelerinizde bir değişiklik olduysa bu değişikliğin nedeni ne? Eğer olmadıysa nedeni nedir?
Bu yıl en gurur duyduğum başarım haziran ayında emekli olup, IDEA için daha fazla zaman ayırma fırsatı bulmamdır. Bundan asla pişman değilim.
“Bir kapı kapandığında diğerinin açılabileceğini” öğrendim. Dünya çapında IDEA organizasyonu ve üyeleri ile çalışma ve toplantı yapmak için aldığım bu kararım, bana IDEA adına bağlantılar kurma, araştırma ve IDEA’yı tanıtma fırsatları sağlamasının yanı sıra beni bu konuda daha fazla araştırmaya tetikledi. Bu benim için ayrıca kişisel ve mesleki bir zenginlik oldu.
  Bu yıl ki uygulama ve yaklaşım tarzım çeşitli yaşantılarımla şekillendi. Deprem sürecinde Christchurch’te bulunmam bunlardan en unutulmaz olanıydı. Deprem anında bir Drama konferansında konuşma yapmak üzereydim. Daha sonra Peter O’Connor’ın Christchurch’teki bazı çocuklarla yürüttüğü çalışmanın filmini izledim. “Deprem: Bir ışık zerresi” (Teaspoon of Light in You Tube) Bu film, depremi yaşamamın ardından benim, dramanın, geçmişi güvenli bir şekilde yansıtabileceğimiz, gelecek için umutlarımız ve hayallerimizi inşa edebileceğimiz bir alan olduğunu görmemi sağladı.
 
 
 
  IDEA gününde dünyanın neresinde olursanız olun, lütfen yukarıda belirtilen soruların yanıtlarını düşünün ve çalışmalarınız yardımıyla diğer insanlara umut vermeye ve gelecekle ilgili hayallerini gerçekleştirmelerine yardım edin.
 
Patrice Baldwin
IDEA BaşkanıÇağdaş Drama Derneği

Visit my site EKC at www.sabunagaci.com
Reklam