Türkiye’de profesyonel E-Ticaret Hayal mi ?Bir fiyasko hikayesi..Hammaddeler.com

Hammaddeler.com 5 yıllık bir firma ama profesyonellik Notu “SIFIR”Hammadde tedariğinde gerçek dünyada tedarik kaynakları çok, ancak hobi malzemeleri için hammadde kaynağı bulmak çok kolay değildi. İlgi alanıma giren, sabun, boya ve mum hammaddelerini yerli olarak http://www.hammaddeler.com’dan alıyordum. Ancak, son siparişimde yaşadığım sıkıntı beni paypal’dan da Hammaddeler.com ‘dan da muzdarip etti.

Öncelikle 2 hafta öncesine gidelim. 2 hafta önce sabun yapımında kullanacağım bir takım malzemelerin siparişi için hammaddeler.com a uye adım ve şifremle girip sepete ekle ile kendime bir alışveriş sepeti oluşturdum. Sepet tutarım 147,5 L idi. Bu esnada bir işim çıktı ki alışverişi tamamla demedim. Bu daha öncede başıma geldi, dondugumde sepetim boştu!

Bir an korktum ben bilgisayarımdan uzakken alışveriş tamamlandı diye, ancak hayır, öyle bir sistemleri vardı ki, bir süe sonra log out olmasam bile sepetin siliniyor. Yani sonrası için sepeti saklayamıyorsunuz. Belki 1 yıl sonra alacağım ? Olmadı.

  1. Burada bir “0 “‘ı hakkettiler. Çünkü müşteriyi sepetini korumalı, hatırlatmalı, tamamlamaya teşvik etmeliydi bir e-ticaret sitesi.
Tekrar girip kayıt ettimi aynı malzemeleri bulamadım, arama motoru yardımcı olmuyor, güncellenmemiş, bu çağda e ticaret var ama sistem 1999 senesindeki teknolojide. Neyse, amatör site ve ruha destek olan biri olarak ve e ticaret yanlısı oldugumdan müşteri oalrak canımı sıkan tüm koşullara rağmen alışverişi tamamladım. Ödemede paypal kullanabilrisiniz yazdığından, paypal friendly olduğumdan, özellikle paypal ile ödemeyi seçtim. Ödeme öncesinde dolar üzerinden çevrilip sizden alınacaktır dedi. Bu da başka bir konu çünkü artık paypal türkiye’de böyle bir uygulama yokmuş. (Geçen hafta yapılan E-Ticaret ve Sosyal Medya Konferansında bizzat Paypal yetkilisine sordum.) Buna not vermeden geçelim, hadi takip etmediler diyelim. Affettik.
Alışverişi tamamladığımda tarih 20/11/2011. Alışveriş sonrası Paypal ödeme dekontunu bana attı. Hammaddeler.com dan teyit gelmedi. Bu amatör site içinde normaldir, herhalde birkaç güne kargom gelir dedim. Ses çıkmadı. 1 hafta bekledim. İzmir’den Kocaeli’ye hadi 1 hafta sürsün, kamyonla gönderseler? Kuruyorum. En son iletişime geçtim. Elime geçmedi, bir sorun yok değil mi? diye..
Bir kaç koldan maillerle, finans ve satış bana döndü, paypal ile aramızda yaşanmış bir sıkıntıdan dolayı sistemimize siparişiniz düşmemiş, vs. vs.. Sepetinizi de görmüyoruz, ne aldınız bilmiyoruz aldıklaırnızı bize yazın biz size yollayalım vs. vs..  Düşündüm siteye girdim, hatırlamıyorum, bana herhangi bir mail gelmediğinden liste de elimde yoktu. Paypal’ın gonderdiği mailde liste yoktu. Ödemem hammaddeler.com’a paypal tarafından yapılmıştı, o halde paramı geri alayım yeniden başka bir sepet yapayım diyeceğim, param USD den TL ye çevrildiğinden benim zararıma olacaktı.. Yapamadım, mecbur ödediğim paraya başka malzemeler seçerek yeni sepet yaptım. KARGO dahil 147,5 olan para(100 TL üstüne kargo bedava yokmuş) Kargo hariç 149 L oldu. Bunda yapacak birşeyim yok, sepeti eksiltsem içerde kalıyorum, çıkartsam kargo hariç..
2. Sıfır  Müşteri gözüyle Sıkıntı.. Bir E Alışveriş bu kadar mı yorar ?
Aldım, mail olarak listemi gonderdim, bunlar istediklerim gonderirmisiniz dedim. Cevap gelmedi. Ertesi gun hatırlatma maili attım. Cevap geldi, bugun cıkarıyoruz, diye. Tamam dedim, kargo ücretini sıkıntı etmediler, yada gelince kapıda kargoyu bana odetecekler… Neyse ne, yeter ki bitsin bu sıkıntı..Bu 2 gün önceydi
Derken bugün yine aradılar,yeni bir ses, siparişinizde Esra Hanım siz sadece ürün bedeli ödemişsiniz, bir de Kargo ücreti vardı, ama biz onu almayalım, istediğiniz şu üründen elimizde az var, 1 kg değilde onu 700 gram gondereceğiz, kalan parayı da kargoya sayarız. ! dedi.. Zaten kargo odememiştiniz! 
Biizden olsun ama malzeme eksik gelecek haberiniz olsun ! 
3. Bir sıfır daha, en büyüğü ve içimi burkanı da buydu. Ben zaten herşeye razıydım da küçük hesaplar midemi bulandırdı.
Eee tek iyi yan, Teşekkürler En azından haber verdiler dimi.. Bu sefer kargoya veriyorlarmış..Kısmet 🙂
Profesyonel şirketlerde çalışan, e-ticaretin önemini , rekabeti ve müşterinin haklı olduğuna alışmış olan bana tüm bunlar fiyasko! olarak göründü gelin de bu ülkede e-ticaret yapın.
Firmalar küçük hesaplar peşinde koşup, kendi sistemlerini iyileştirmedikçe bu işler Türkiye^de daha çok zaman alır !
NOT: Bu arada destek@paypal.com.tr ye derdimi anlattım ve para iadesini istedim, çünkü E Ticaret ve Sosyal Medya konferansında Ülke Direktörü Kıvanç ONAN, ürün teslim edilmediğinde para garanti demişti !
Ama onlardan hala bir cevap gelmedi. Ben de kuzu kuzu hakkıma razı olacağım ne olsun
Ama hala pozitifim, bu eleştirilerin göz önüne alınacağını ve müşteri gözünden nasıl göründüğünü düşünmek ve iyileşmek için hammaddeler.com’ a bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Umarım bu kez dikkate alırlar. Bir müşterimiz de olmayıversin, demezler umarım. Çünkü rakipleri var ben kendime başka tedarikçi, buldum. 
Sıkıntı yaşamayacağım kesin olmasa bile denemeye değer, onları henüz denemedim. Yani hala benim Gözümde 1-0 öndeler.
Hiç olmadı, Tahtakale MERCAN’da eski tip alışverişe döneriz , e ticaret olmadı deriz, dimi?
Siz ne düşünüyorsunuz?
Teşekkürler
EKC
Reklam

Türkiye’de profesyonel E-Ticaret Hayal mi ?Bir fiyasko hikayesi..Hammaddeler.com’ için 4 yanıt

  1. Ben de paypal ile alış veriş yapıyorum. Henüz bir sorunla karşılaşmadım. Ama olası bir sorunda hakkımı korumayacaklarsa, ben de kullanmam bu siteyi bundan sonra. EN azından kredi kartı ile ödersem bankaların müşteri hizmetleri var!

    Beğen

Yorumlar kapatıldı.