Ulkemin diğerlerinden: Abdullah Kılıç

Bir de böyle insanlar var, çok yönlü, yaratıcı..

Bundan sonra bir yazı dizisi başlatacağım. TV ekranlarında değil ama internet dünyasında bir yeri olan,ülkemin diğerlerinden, daha doğrusu değerlerinden değişik yaratıcı insanların web siteleri ve hikayelerini paylaşacağım. İşte bunlardan biri:

ABDULLAH KILIÇ…

Abdullah Kılıç

Kültür tarihçisi, Eğitimci, Grafik Tasarım Sanatçısı,

1955'te Gaziantep'te doğdu. 1968-71 arasında Gaziantep Öğretmen Okulu'nu bitirdikten sonra 1971-73 yılları arasında ilkokul öğretmenliği yaptı. Sonra istifa ederek Ankara Gazi Eğitim Resim bölümüne girdi. Gazi'deki öğrencilik yıllarında "Genç Ozan" imzasıyla halk ozanı olarak şiirler yazıp besteledi ve Türkiyenin birçok yöresinde konserler verdi. Bu arada o zamanın en geçerli müzik yayını olarak iki plağı çıktı. Peşinden sırasıyla 4 müzik kaseti yayınlandı. Plak ve kasetleri Türkiyenin her yanına yayıldı. 1976'da mezun olduktan sonra 1995'e kadar Kayseri'de çeşitli liselerde resim ve sanat tarihi öğretmenliği yaparken aynı zamanda sanat hayatına da grafik tasarım sanatına ağırlık vererek devam etti. Bu arada ozanlığı da 1980'de noktalamıştı.

Daha sonra 1976'dan beri yürüttüğü 20 yıllık resmi görevini 1995'te bırakarak serbest çalışmaya başladı. Bu arada 1994-98 yılları arasında Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Danışmanlığı yaptı.

1998'de İstanbul'a geldi. İstanbul'da grafik tasarım sanatıyla uğraşırken aynı zamanda kültür tarihi araştırmalarına ağırlık verdi. Bu sahada birçok belgesel kitap yapımı gerçekleştirdi.

Abdullah Kılıç'ın hayatında öne çıkan bir başka özellik de eğitimci kimliğidir. Gerek okullarda gerek özel atelyesinde yetiştirdiği öğrenciler bugün önemli görevlerde bulunmaktadırlar.

Kılıç, Kültür Tarihçiliği, Eğitimcilik, Grafik Tasarım Sanatçılığı ve Sanat Yönetmenliğinin yanı sıra usta bir belgesel fotoğrafçısıdır.

Kılıç, 2007'de Türkiye'de sanatlarında söz sahibi birçok şiir, hat, ebru, resim, edebiyat ustalarının bir araya gelmesiyle oluşturulan İstanbul Kültür Meclisi İKSM'nin de kurucu başkanıdır. (www.sanatmeclisi.net) İKSM çatısı altında; Üsküdar'daki merkezinde arkadaşlarıyla beraber yürüttüğü, ustalardan haftalık kültür sohbetleri, üst düzey kültür buluşmaları, aylık sergiler, özel sanat kursları gibi çalışmaların organizasyonlarına ve sanat yönetmenliğine devam etmektedir…

www.turkuazsanat.net sayfasından devamına ulaşabilirsiniz:

Visit my site EKC at www.sabunagaci.com

Reklam