Çocuklara Bilim Atölyesi ?

Yeni iki kitap aldım www.ebay.com dan. Evinizde pratik olarak “toddler”ınızla yapabileceğiniz aktivitelere fikirler veriyor. Benim kendi yaptığım, uydurduğum oyunların yanında Masterlı bir Eğitimcinin uygulamaları yararlı olacaktır diye sevindim.
Harika iki kitap ihtiyacını çok çektiğim çocuk aktiviteleri ile ilgili. 
Oğlumla aktivite yapmaya bayılıyorum, en sevdiğim onun ilgilendiği onu geliştirecek oyunlar oynamak, yeteneğini sınırlarına kadar geliştirmek.
Bunun için de yerli yabancı kaynakları sürekli araştırıyorum.
Özellikle yeni nesillerde çürümeye başlayan bilime karşı merakı uyandırmak istiyorum.
Ben babamla bisiklet lastiği tekerleğini onarırdım. Lastiklerimizin patlayıp patlamadığını kapının önünde içi su dolu leğene batırarak anlardık. Hava çıkan yere yama yapmak için işaret koyardık. Sonra da yamardık.. 
Ne güzel anılardır benim için suyun içindeki o kabarcıklar hala aklımda.
Ne tesadüftür ki Kimya mühendisi oldum bir de üstüne üstlük Dünyaca ünlü Formula 1 lastiklerini Türkiye’de üretiyoruz ve bunu ilk biz yapıyoruz..
Evet belki tamamen tesadüf ancak benim bilime olan ilgimi, sürekli merak eden, aykırı sıradışı düşünce ve kişiliğimi o yaratıcı gerçek oyunlarımız öğretti bana.
Bugün iphone ları ipad leri onların aplikasyonlarını yapanlar da bilim sayesinde yaratıcılıkları sayesinde birşeyleri becerdiler. Merakları olmasa yeni şeyler denemeye cesaret edip bugün mobil uygulamaları elimizdeki cep telefonumuzda görür müydük? bir düşünün!
Bunu yapan ben değilim evet, Türkiye’den de bir pırıltı çıkması için illa ki fırsat bulması gerekiyor, Amerika’ya gitmesi önünün açılması vs. Ama bence illa ki, çocuğun deneye bilime yaratıcılığa ilgisi yönlenimi yönlendirimi olmalı çocuğun..
Bu yüzden birşeyler yapmak istiyorum, çocuklarımızı hazıra değil, düşünmeye deneye alıştıracak bir bilim uygulamaları sistemi..

Çocuk Bilim Atölyesi, Ne Dersiniz?

Esra
Reklam