Sabun cevizi ile Doğal Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Yıllardır fırınımı temizleyecek doğal bir deterjan arıyordum. Sonunda istediğime kavuştum, her başım sıkıştığında  imdadıma yetişen bana çare olan Sabun Cevizim sağolsun. Fırınımın içini süper temizledi.


Normalde bir laboratuvarda kül fırınları en güzel yakarak temizlenir, bu fırınlar 900 C derecelere çıktığından bu derecede tüm organikler yanıp küle dönüşeceğinden süper bir temizliktir yakma işlemi ama bu laboratuvar tipi fırınlar için. Peki evimizdeki fırın temizliği ne olacak? Hep kül fırını gibi yakma işlemi ile evdeki fırınımı temizlediğimi hayal ederdim. Ama bu 270 C ye çıkan bir turbo fırın için sadece bir hayaldi.

İstiyordum çünkü bolca kimyasal anyonik, bazik, Aşındırıcı, bol miktarda kanserojen içeren kimyasal kokan endüstriyel temizlik ürünleri ile temizlik yapmak istemiyordum. Çünkü yaptığım he ryemekte fırınımdan bu kokular da yükselecek ve yediğimiz her lokmada bu kimysallar tadı olmasa da var olacaktı…
Ama fırında balık lekeleri, kek damlaları, salça sıçrama izleri vardı ve nasıl yok olacaktı?

Sabun cevizlerini buradaki şekilde hazırladım ve içine biraz sirke damlattım ve 1 paket karbonat attım. Çalkaladım içine biraz sıvı hazırlarken çıkan (burada anlattığım gibi) kaynatıp işi biten sabun cevizlerinin liflerinden koydum ve ev tipi sabun cevizi ovma sıvısını hazırladım, oldu hem de en doğal olanından ve süper temizledi!!

Yaşasın benim süper bitkicim! Öpüyorum onu!
İçim çok rahat yemeklere ve çevreye zararsız bir temizlik yaptım ve fırında hiç koku yok!! 

Reklam

Sabun cevizi ile Doğal Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?’ için 6 yanıt

Yorumlar kapatıldı.