Sabun Cevizi ile Doğal El Sabunu Yapimi (Sivi)

Bugün gelen bir mailde,” sabun cevizini nasil sivi sabun olarak kullanabiliriz?” “Özellikle bebek ve çocukların el yıkamalarinda nasil kullanilabilir?”sorusu vardi.


Sabun cevizi, Antibakteriyel ve zararsiz (antialerjenik)olduğundan yani elleri de soyup soğana çeviren izopropil alkol içermediğinden çocuklar için oldukça kullanişli bir sabundur.Ne var ki yaradilis gereği bu bir bitki, dolayisiyla bu bitkiyi kaynatiyor, (bu şekilde) sonra direk suyunu sıvı sabun olarak kullaniyoruz. Bu durumda sentetik sabunlar gibi jelimsi olmadiğindan elimizden kolayca akıp gidiyor. Sabun cevizi sıvısı normal  sabunlardan daha iyi Temizliyor,hatta ellerimiz gıcır gıcır ediyor, ancak alıştığımız pratikteki kıvam hissi için ne yapabiliriz? 
Sabun cevizi sıvısına şöyle kıvam arttırıcı yöntemler uygulayabiliriz:


1- Nişasta (içerisine 2 kaşık nişasta ilave edip pişirebiliriz)
2-Gliserin (2 kaşık) hazirladiğiniz sabun cevizi sıvısına ilave ediniz.
3-Zeytinyağlı doğal sıvı sabun (2 kaşık) hazirladiğiniz sabun cevizi sıvsıına ilave ediniz.


Bir diğer alternatif de..

Sabun cevizi sıvısını köpük sabun dispenseri içine koyup elinize köpük şeklinde alabilir yada blender/süt köpürtücü ile anında köpük yapip elinizi bu köpükle yıkayabilirisiniz!!(bizim evde uyguladığımız bu)

Reklam

Sabun Cevizi ile Doğal El Sabunu Yapimi (Sivi)’ için 2 yanıt

  1. Ben çamaşır makinesinde sıvı halinde kullandım. Siyahları yıkadım ve çok memnun kaldım, deterjandan hiç farkı yoktu, hem temizlendi çamaşırlar hem de yumuşak oldu, aynı zamanda hoş da koktular..aynı yumuşatıcı kullandığımdaki gibi..ancak detrjanla kıyaslandığında doğal bir malzeme oldugundan sağlıklı olduğunu bilmek rahatlatıcı..Beyazlarda da deneyeceğim,iyi olacağını düşünüyorum. Elinize sağlık..Bir de kozmetik urunler de bu sekilde uretilmeli bence, gun içinde en cok kullanmak zorunda oldugum makyaj malzemeleri, kremler, dudak koruyucular vs. boyle calismalar da olacak mı? Tesekkurler.

    Beğen

Yorumlar kapatıldı.