Sabun, Deterjan ve Diğer Kozmetiklerinizde Neler olduğunu Biliyormusunuz?

Marketten Sabun, Kozmetik yada Şampuan Alırken içine bir bakın Aşağıdakiler Var mı?


Sodium Lauryl Sulphate: (SLS)
Hindistan Cevizi yağının türetilmesiyle elde edilmiş bir deterjan çeşididir. SLS, endokrin bozucu ve östrojen taklidi yapan içeriklere sahiptir. Cildin koruyucu tabakasını bozarak, alerjen ve toksik maddelere daha hassas hale getirir.

Sodium Laureth Sulphate (SLES):
Şampuan, Diş mavunu, köpük sabun, vücut jeli ve diğer sabunlarda bulunur.Bu da bir diğer endokrin bozucu ve östrojen taklitçisi yapan üstüne üstlük kanserojen bir maddedir. Diğer maddelerin deri yoluyla vücudumuza girmesine yardımcı olur ve kana geçişine potansiyel oluşturur.
Petrol Bazlı Jeller (mineral yağlar, vazelin vs.)
Bu petrol ürünleri ve türevleri derimizdeki gözenekleri bloke ederek, derinin günlük çalışma rutinini baskılar. Derimiz hava alma, terleme gibi görevlerini yerine getiremez.
Paraben (Metilparaben,etilparaben, butilparaben vb.)
Birçok kozmetik malzeme içinde koruyucu olaark kullanılan parabenin zararları, toplumda son dönemde anlaşılmaya başlanmıştır. Bunun sonucu olarak, birçok kozmetik ürün sahibi ürünleirnin üzerine “Paraben içermez” diye etiket basmaktadır.
Çünkü göğüs kanseri artışının en önemli etmenleri arasında PARABEN yer almaktadır. Aksi bir görüş ise, az miktardaki parabenin zararı olmadığı aksine deriyi virüslere karşı koruduğu yönündedir. ANcak doğada birçok başka koruyucu varken neden parabeni kullanarak risk alalım ki?


Boraks (sodyum borat):
Boraks da Avrupa’da çocuklarda pişik, kurdeşen gibi hastalıklara neden olduğu gerekçesi ile yasaklanmıştır ancak Amerika’da halen yaygın oalrak kullanılmaktadır.


DEA (Dietanolamin,oleamid,kokoamid vs.)
Sabunda bulunan diğer maddelerle reaksiyona girdiğinde kanserojen bir madde haline geldiğikanıtlanmış bu madde de riskli maddeler arasında yerini almıştır.

Tamam parlıyor ve güzel kokuyor da..
Peki Siz Sabun, Deterjan ve Diğer Kozmetiklerinizde Neler olduğunu Biliyormusunuz?Evinizdekiler Yeterince Zararsız mı? 

Kaynak : Melinda Coss


Ekstra Bilgi: http://www.yesilist.com/paraben-dedigin–cms
http://parabenfreeprincess.blogspot.com/2009/01/reader-mail-keratosis-pilaris-cured.html

Reklam