AFS Hikayesi: Nasıl Başladı? Hayatıma Neler Kattı? 1

Belki bilenleriniz vardır. AFS (Amercan Field Service) Programı Türk Kültür Vakfı tarafından yürütülen bir gençlik öğrenci değişim programı. Ben Lise’de iken duymuştum. Bi de Lyons vardı o zamanlar. Zenginler Klubü derdik biz. AFS Sınavları İstanbul’da yapılıyordu ve gidilip girilecekti. Bunca Özel İtalyan, Galatasaray, Özel Erkek, Saint Benoit vs. gibi lisesler içinden bizi seçmezler dedim, bana söyleyen rahmetli arkadaşım Özge’ye.
O da olsun, macera olur gel gidelim. Okuldan 5 kişi daha katılacak hep beraber trenle gider döneriz. Maceraya bak diye gitmiştik. Giderken bizim eski okuldan Edirne Anadolu Lisesi arkadaşlar da vardı. Trende boyuna birbirlerine genel kültür soruları soruyorlardı, Leningrad’lar, Avustrya’nın başkenti, Etiyopya’nın resmi dili nedir? ler havada uçuşuyordu. Ben ise hiçbirşey çalışmamıştım, herkes çalışmış bense bir Fen Lisesi öğrencisi olarak böyle sosyal bir olayda kesin geçemem diye moral bozukluğuna kapılmıştım.Ama eğlenceliydi, hep beraber trenle Edirne’den İstanbul’a gidiyorduk. Camdan dışarı saçlarımı uçuruyordum. Geziyordum mutluydum.

 

Gezmek, taşınmak hep benim için yaşamın anlamı oldu. Edirne’de doğmuş, 4 yaşında Isparta’ya Taşınmıştık. Oradan 11 yaşında yeniden Edirne’ye, Edirne Anadolu Lisesinde Ortaokulu ardından Fen Lisesi’nde Liseyi okumuştum. Her yaz babam bizi gördüğümüz yerler artsın, tatil nedir öğrenelim diye değişik yerlere tatile götürürdü. Babamla her yaz tatil yaptık aksatmadan. Annem de gezmeye bayılan bir İkizler burcu olduğundan, terazi kızlarını alıp bizi hep gezdirirdi. İçimde böyle başladı gezi tutkusu.

Maceramıza gelirsek, ilk yazılı sınava girdik. Genel Kültür, Yetek , Dil Bilgisi (Tükçe) gibi bölümler vardı…
Sınavlara alışık olduğumuzdan mıdır nedir hızla yaptım. Sınıflar karışıktı her okuldan öğrenci vardı.
Çok eğlendiğim bir sınavdı. Normalde sıkılırım sınavlarda ama bu o kadar zevkliydi ki keşke devam etse diye düşündüğümü hatırlıyorum. Sorula hiç okuldakine benzemiyordu. Demek ki ben çok da Fenci değilmişim dedim 🙂

İlk sınavı geçenler 1 hafta içinde açıklanıyor ve ardından aynı günde sözlü mülakata çağırılıyorlardı.

Rahmetli en yakın arkadaşım açıklanmış dedi hadi arayalım. Bizim kantinden aradık, O geçmiş..
Kalbim küt küt.. Arkadaşların çoğu geçmiş, 1-2 kişi hariç. Beni de sordu…

Teşekkürler dedi kapattı…

eee.. dedim.. Geçtin!!! Dedii.. Çok güzeldi..Harika bir gündü..Hemen okuldan kaçtık 🙂

Sözlü sınav 1 ay sonraydı.. Ne soracakları belli değildi.. Korkuyordum. İlk mülakatım buydu hayatta.

Devamı 1 sonraki yazıda…:)

Reklam

AFS Hikayesi: Nasıl Başladı? Hayatıma Neler Kattı? 1’ için 5 yanıt

Yorumlar kapatıldı.