Sabun Cevizi – SSS 1

1. Ceviz,fındık alerjim varsa Sabun Cevizi alerji Yapar mı? 
Sabun cevizleri adında ceviz ibaresi olsa da, fındık ceviz cinsinden değildir. Aslen yaban mersini gibi bir bitkidir. Ceviz, fındık gibi alerjen değildir, fındık alerjisi yapmaz.
2.Nasıl Çalışır? 
Sabun cevizleri yaklaşık %12 saponin içerir. Saponin doğal deterjandır. Sabuna benzer şekilde, su ile temas ettiğinde saponin su içerisinde salıınır ve köpük oluşturur. Çamaşırlarınızı yıkayıp, geride kimyasal içermediğinden yumuşacık ve kokusuz tertemiz çamaşırlar bırakır. ( deterjanlar yüzey aktif maddeler içerdiğinden, yumuşatıcılar bu kimyasalları çamaşır yüzeyinden ayırmak için kullanılan kimyasallardır, biri gider biri gelir, yumuşaklık hissi veren başka bir parfümlü kimyasal tenimize değer, bebeğimizin cildine temas edip alerjiye sebep olur)

3. Kaç adet yeter? 
Direk kullanımda 3-4 sabun cevizi tavsiye edilen miktardır. Aynı cevizler yaklaşık 4 kez üst üste kullanılabilir. (4 ayrı yıkamada) – renklerini kaybedip içi boş mantarımsı bir şekil aldığında atabilirsiniz. yada cildinizi kabuklarını ovma işlemlerinizde kullanmak üzere rondodan geçirip sabun cevizi sıvısı ile cif gibi kullanabilirisniz. Genel olarak 50 gram 20-25 makina yıkamaya denk gelir. Yani  250 gram (sabunagacından 1 paket) haftalık 7-10 yıkama yapılan bir evde yaklaşık 3-4 ayda ancak biter demektir. 
4. Lekeler çıkıyor mu?   
Evet, bildiğimiz günlük lekeleri çıkarmada oldukça başarılı ancak sabit inatçı lekeler için leke çıkarıcı yada karbonat, boraks, limon suyu, elma sirkesi ve diğer leke çıkarıcılar gibi doğal leke çıkarıcılara ihtiyaç duyabilirisiniz. 
5. Yıkanabilir bebek bezlerinde ve kullanılabilir mi?
Tabiki! Sabun cevizi özellikkle alerjik bünyeler ve bebek tenine değen çamaşırlarda çok güvenlidir. Alerji ve kaşıntı yapmayacağı gibi, sentetik içermediğinden güvenle kullanabilirsiniz. Bebek çamaşırlarındaki lekelere gelince,, süper temizliyor, tarafımdan denendi.

6. Çamaşır dışında nerelerde kullanılabilir? 
Sabunagacı web sitesinde birçok yerde çeşitli kullanımları verilmektedir. Burada anlatılandan daha çok keskin temizleyici oranı yüksek yani koyu kıvamlı bir sıvı yapmak istiyorsanız 500 ml (2 bardak suda) 8-10 adedi kaynatıp, sitede belirtilen her yerde ekstra dezenfektan olarak kullanabilirsiniz. 
7. Beyazlarım bembeyaz olacak mı? 
En iyi sonuç için, her zaman yapacağınız gibi renklilerle beyazları ayrı yıkayın. Sabun cevizleri doğal olduklarından ve içerisinde deterjanların aksine optik beyazlatıcılar olmadığından gözünüze daha az beyaz görünebilirler. Bu yüzden kumaş tekrar tekrar yıkandıkça yani eskidikçe çamaşırlar gri görünebilir.  Doğal ekstra beyazlık için 1 tatlı kaşığı limon suyu ve/veya karbonat yıkmaa esnasında deterjan gözüne eklenebilir. 
Reklam