Evde Pratik Doğal Temizlik Çözümleri Nelerdir?Limon,sirke,karbonat,tuz,sabuncevizi ve diğerleri..

Evde kulanılan çoğu temizlik maddesi, sağlık problemlerinin kaynağını oluşturmaktadır.
Endüstriyel temizlik ürünleri yerine doğal olanları koymanın vakti geldi. Doğal temizlik malzemeleleri evinizin temiz kalmasını sağladığı gibi sizin de sağlığınızdan olmanızı engeller. Hem de çok para harcamadan. Aşağıda pratik olarak doağl temizlik yapabileceğiniz birkaç metod var:
1.  Pas için
Paslı bölge üzerine biraz tuz serpin ve üstüne limon suyu damlatın. 3-4 saat bekletip, ovarak çıkarın. 
2.  1 litre ılık su alıp içine  ¼  kap elma sirkesi + ¼  kap hazırladığınız sabun cevizi sıvısını dökün. Cam yüzeylerde ve pencerelerde temizlik için kullanın.
3.  1 kap elma sirkesi ile  ¼ kap boraksı 7 litre (1kova)  sıcak suya karıştırın .Üzerine hazırladığınız sabun cevizi sıvısından 1 kap dökün. Yağ ve kir içeren zemin temizliği için birebirdir.  Temiz koku ve antibakteriyel etki için tea tree oil esansiyel yağından damlatabilirsiniz.
4.  Aynı şekilde 1 dolu tatlı kaşığı tea tree oil i 3,5 Litre (yarım kova) suya dökün üzerine 1 kap sabun cevizi sıvısı dökün. Tuvalet,banyo zeminlerinde bakteri ve küflerden kurtulmak için kullanın. Böceklerden kurtulmak için çıkabilecekleri yerlere, yuvalarına tea tree oil+sabun cevizi sıvısı karışımını damlatın. İsterseniz citronella gibi bözek kovar keskin kokuları da kullanabilirsiniz.

5.  ¼ kap boraks ve  ½ çay kaşığı citronella yağını (limon suyu da olur) ılık sabun cevizi sıvınızın içine koyun. Dilerseniz buradaki şekilde hazırladığınız ovma sıvısını de ekleyebilirsiniz. Bununla banyo, küvet ev lavabolarınızı temzileyebilirsiniz. l

6.  Yarım limonun içine tuz koyup, bakır ve pirinç eşyalarınızı bu limonla ovalayın. Pasparlak olacaktır.

7.  Evde kullandığım oda spreyi formülü ise, 1 kap su içine 15-30 damla tea tree yada ökaliptüs / lavanta esansiyel yağı damlatıp (1 milyoncudan aldığım) spey şişesine doldurup, evde havaya püskürterek oda spreyi kullanımı.
Burada önemli, olan kullandığınız esansiyel yağların özellikleirne dikkat etmek. Alerjen olanları kullanmayın. Ben nefes açıcı ve bakteri kesici özelliklerinden dolayı, ökaliptüs ve tea tree oil kullanıyourm.

8.  Halı üzerine dökülmüş  sıvı döküntüleri temizlemek için, önce üzerine biraz mısır nişastası serpin, 15 dakika bekletin ve mısır nişastasını süpürün. Lekeleri çıkarmak için ise, 1/3 kap su, ¼ cup sabuncevizi sıvısı ve üzerine serpiştirdiğiniz karbonatı kullanın.  En son halınızı eski haline döndürmek için azıcık sabun cevizi ile elma sirkesi damlatın.

9.  Evinizdeki  kötü kokuları absorbe etmesi için küçük kutulara karbonat dökün, ve evin çeşitli köşelerine koyun.
10.  Çamaşırlarınızdaki zor lekeleri çıkarmak için, sıvı gliserin alın, ve kırmmızı şarap, çukulata gibi lekeleri çıkarmak için yarım saat gliseirn içinde bekletin. Sonra sabun cevizi ile her zaman yaptığınız gibi normal programınızda yıkayın. 
Reklam

Evde Pratik Doğal Temizlik Çözümleri Nelerdir?Limon,sirke,karbonat,tuz,sabuncevizi ve diğerleri..’ için 2 yanıt

Yorumlar kapatıldı.