Talk , Pudra Zararlı mı? Nasıl?

Talk Pudra ve Tehlikeleri

Soru. Talk nedir?
 Cevap. Talk, kayaların kırılarak kurutularak ve millenerek prosesi ile elde edilir.Proses, minerallerin çoğunu içinden çıkarır fakat asbestos benzeri kalıntı lifler talk içinde kalır. Soru. Hanngi tür ürünlerde Talk vardır? A. Ev ve bahçe kullanımda kullanılan birçok üründe talk antasit olarak yer almaktadır. En önemlisi ve bizim için en zararlısı antiperspirant deodorantlar, koltukaltı spreyleri ve rollonları ile bebek pudraları ve kremleridir. Talk nemi engellediği için birçok krem ve ilaçta da kullanılmaktadır. Bebek pudrasındaki ana üründür. Bunun yanında,tebeşir,boya,yalıtım malzemeleri,sabun,tekstil ve gıdada aplikasyonları vardır.

 Soru. Talk neden zararlıdır?
 Cevap. Talk kanserojen içerikli asbestos a çok yakın bir malzemedir. Talk kalıntıları kanser kurbanlarının ciğerlerinde bulunmuş ve talkın yumurtalıklarda tümöre neden olduğu tespit edilmiştir.

 Soru. Ne kadar miktarda maruz kalma tehlikelidir?
 Cevap. Talk toksiktir. Talk parçaları akciğer ve yumurtalıklarda tümçrlere neden olmaktadır. Yumurtalık kanserleri ve kadın genital sistemi üzerinde talk kullanımının neden-sonuç ilişkisine dair yapılmaış oldukça fazla araştırma ve yayın vardır. Talk parçaları üreme sistemi içinde ilerleyerek yumurtlama hattını tıkayabilmektedir. Üreme sistemi ve yumurtalık kanserlerine yakalananların yüksek oranının göbek çevresi ve genital bölgede talk ve talk içeren maddeler kullandıklarını tespit etdilmiştir.(2) Talk akciğerlere geçtiğinde de zararlıdır. Endüstriyel ürün olan talk silika ve asbest içerdiğinden daha da tehlikelidir. Ev içinde talk ile karşılaşabileceğiniz alan, bebek pudrasıdır. 1980lerden beri kayıtlar binlerce bebeğin bu yüzden öldüğünü göstermiştir.(3)

 Soru. Ya bebekler?
 Cevap. Talk bebekler üzerinde kullnaılıyor çünkü, nem ve kokuyu içine hapsediyor. Ancak bebeğin ciğerlerine kaçması ve cildinden talkı absorbe etmesi takdir edersiniz ki oldukça tehlikelidir.

 Alabileceğiniz Tedbirler: 
 1. Herzamanki gibi etiket, içerik okuyun, Talk içeren ürünler almayın. Kullanmayın. Genital bölgenize ve çamaşırlarınıza yada bezlere talk dökmeyin.
 2. Çocuk doktorunuza bebeğiniz için kullanılabileceğiniz şeyler konusunda sorular sorun/danışın.
 3. Talk kullanılan maddeleri ürünleri afişe edin ve herkesin duymasını sağlayın. En azından bebeklerinizi koruyun!

 Referanslar: 1.National Toxicology Program. “Toxicology and carcinogenesis studies of talc (GAS No 14807-96-6) in F344/N rats and B6C3F, mice (Inhalation studies).” Technical Report Series No. 421. September 1993. 2. Harlow BL, Cramer DW, Bell DA, Welch WR. “Perineal exposure to talc and ovarian cancer risk.” Obstetrics & Gynecology, 80: 19-26, 1992. 3. Hollinger MA. “Pulmonary toxicity of inhaled and intravenous talc.” Toxicology Letters, 52:121-127, 1990. 
 Alıntıdır: http://www.preventcancer.com/consumers/cosmetics/talc.htm Devamı için. Press Conference on Talc Petition to Ban Talc CONTACT: Cancer Prevention Coalition c/o University of Illinois at Chicago School of Public Health, M/C 922 2121 West Taylor Street Chicago, IL 60612 Tel: (312) 996-2297 E-mail: epstein@uic.edu

Reklam