Atşehir Ümraniye Zeytinbunu Şans yüzünüze güldü!!

Şöyle bir program var .. Ne kadar şanslılar ki Ataşehir Ümraniye ve Zeytinburnunda oturanlara.. Annemler Merter'de.. Zeytinburnu sayılır mı?Gerçekten katılmak isterdim?

İstanbul Ticaret Odası (İTO), TOBB, İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu ve Coca-Cola ortaklığı ile yürütülen “Fikrim Artık İşim” programıyla, girişimci adayı kadınlara fikirlerini işe dönüştürmeye yönelik eğitim veriliyor ve başarılı iş fikirlerine 50’şer bin lira maddi destek sağlanıyor.

Proje kapsamında, ön elemeyi geçen kadınlar önce KOSGEB işbirliği ile düzenlenen kadın girişimcilere yönelik KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılmaya hak kazanıyor. Eğitim sonrası belirlenen proje sahibi kadınlar bir haftalık atölye çalışmalarına katılıyorlar. Atölye çalışmaları sonrası yapılan değerlendirmede en başarılı 3 iş fikri sahibi kadın girişimciye Coca-Cola tarafından toplam 150 bin liralık maddi destek veriliyor. İş fikirlerinin hayata geçmesiyle birlikte Coca-Cola Türkiye çalışanları kadın girişimcilere 1 yıl boyunca koçluk desteği veriyor.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu ve Coca-Cola ortaklığıyla hayata geçirilen “Fikrim Artık İşim” programı kadınların hayallerindeki iş fikirlerini gerçeğe dönüştürüyor.

Kadınların özgüvenlerini artırarak iş dünyasına aktif olarak katılımlarına katkı sağlamayı amaçlayan ve kadın girişimcilerin önünü açan “Fikrim Artık İşim” programı, Ataşehir, Ümraniye ve Zeytinburnu ilçelerinde ikâmet eden, en az lise mezunu, asgari ücret seviyesinde hane gelirleri bulunan ve en az bir yıllık iş tecrübesine sahip kadınları hedefliyor. Proje, Kadın Girişimciliği Eğitimi ve Hibe Programı olmak üzere iki temel aşamadan oluşuyor.

“Fikrim Artık İşim” programı ile ilgili bilgi veren Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölümü Başkanı Galya Frayman Molinas “Coca-Cola şirketi olarak kadınların iş hayatındaki varlığına özel destek ve önem veriyoruz. Bizler için çalışma hayatında çok seslilik ve farklı bakış açılarının zenginliği başarının anahtarlarından biri. Girişimci kadınların parlak iş fikirlerinin ekonomik değere dönmesi gerektiğini düşünüyoruz. Projemizin model oluşturma ve tüm kadınlarımıza motivasyon sağlama misyonuna katkı sağlayacağına inanıyoruz. Eminiz ki program sonunda, girişimci adayı kadınlara örnek teşkil edecek bir çok başarı öyküsü ortaya çıkacak” dedi. Galya Molinas Frayman sözlerine şöyle devam etti; “Coca-Cola şirketi CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Muhtar Kent’in de 2020 yılına kadar toplam 5 milyon kadın girişimciyi çalışma hayatına katma hedefi bulunuyor. Coca-Cola Türkiye olarak “Fikrim Artık İşim” programıyla, bu amaç doğrultusunda Türkiye’de attığımız adımlara bir yenisini daha ekledik. İlerleyen dönemlerde projemizi daha da geliştirmeyi planlıyoruz.”

TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Hatice Kal sürdürülebilir kalkınma ve yüksek yaşam standartlarında yaşam için kadınların işgücüne katılımının yükselmesi gerektiğini söyledi. Hatice Kal, “TOBB İstanbul Kadın Girişimciler Kurulu olarak kadının işgücüne katılımını artırmak, girişimci potansiyelini nicelik ve nitelik bakımından geliştirmek ve girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesine öncülük etmek istiyoruz. Fikrim Artık İşim programı bu hedeflerimizle çok örtüşen bir program. Ve bu programın başarılı bir deneyim olacağına yürekten inanıyoruz, çünkü bu proje kadını güçlendiren ve onu bir işkadınına dönüştürecek şekilde tasarlanmış” dedi. Hatice Kal “Fikrim Artık İşim” programının gelecekte yapılacak kadın girişimciliği programlarına model olmasını istediklerini de belirtti.

60 Kadın, Kadın Girişimciliği Üzerine Eğitim Alacak

Program sonunda üç yeni kadın girişimci yaratmayı hedefleyen projenin ilk etabı, Zeytinburnu, Ümraniye ve Ataşehir Belediyelerine yapılan başvurular arasından mülakatla belirlenecek 60 kadın girişimci adayının KOSGEB işbirliği ile düzenlenen kadın girişimciliğine yönelik KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alınması ile başlıyor. Aldıkları eğitim sonucunda girişimcilik fikirlerini projelendiren kadınlar Hibe Programı’na başvuru hakkını kazanıyor. Programa başvuran girişimci kadınlar arasından yapılan eleme ile en iyi 10 girişimcilik fikri belirlenerek fikir sahibi kadınlar bir haftalık atölye çalışmalarına davet ediliyor. Atölye çalışmaları sonucunda fikirlerini iyice olgunlaştırarak nihai hâle getiren girişimci adayı kadınlardan en iyi girişimcilik fikrinin sahibi 3 kadının projelerine 50’şer bin lira olmak üzere toplam 150 bin liralık hibe veriliyor. Desteklenecek projelerin sahibi kadın girişimciler işlerini kuracakları 1 yıl boyunca izleme – değerlendirme faaliyetleri kapsamında danışmanlık hizmeti de alacaklar.

Coca-Cola Çalışanlarından Kadın Girişimcilere Koçluk

Projelerin hayata geçmesiyle birlikte, Coca-Cola Türkiye çalışanları kadın girişimcilere koçluk yapacak, iş hayatlarındaki deneyimleri onlara aktararak girişimcilerin başarıya ulaşması için öneri ve yönlendirmelerde bulunacak.

Başarılı Girişimcilik Örnekleri Hikâyelendirilecek

Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr.Nilüfer Narlı liderliğindeki bir ekip “Fikrim Artık İşim” programının faaliyetlerini izleyip, gözlemleyip, işleyişini hikâyeleştirecek. Prof.Dr.Nilüfer Narlı, “Fikrim Artık İşim” projesinin bir kadını güçlendirme programı olduğunu, kadınların ekonomik ve kapasite gelişimlerini kayda geçirmeyi, kadınların yaşadığı deneyimleri ve değişimleri tespit etmeyi hedeflediklerini kaydetti. "Fikrim Artık İşim" Programı Girişimcilik Hikâyeleri Kitabı'nda programın kadınlar üzerinde yarattığı etki ve hibe desteğinde bulunulacak 3 kadının dönüşüm ve başarı hikâyeleri kaleme alınacak. Prof. Dr. Narlı, bu projenin hikâyeleştirilmesinin hem kadınlara, hem de başka kadın istihdam projelerine ilham verebileceğini belirtti.

Proje ile ilgili detaylı bilgi için: www.fikrimartikisim.com

Esra (27/09/81)
Ömer (17/02/10)
Visit my site EKC at www.sabunagaci.com

Reklam