Sabun Cevizi Profili


Tanıtım
Sabun cevizi doğuda ve batıda bulunuyor ama yetiştiği yer Hindistan ve Nepal’dir. Kimyasal deterjana alternatif olduğundan çevre bilincinin gelişmesiyle oldukça popüler bir doğal ürün oldu.Alerjisi olanlar ve hassas ciltliler için de yumuşak yapısıyla kimyasallara iyi bir alternatif oluşturuyor.

Anavatanında sabun cevizi, balgam söktürücü ve ayurvedik uygulamalarda egzama ve sedefe ilaç olarak kullnaılmaktadır. Saponin içerdiğinden, doğal bir deterjan demenktir. Sabun cveizi kabukları ılık suyun içinde, suyu emerek, içerdiği saponini doğal surfaktant(kirleri söküp atan yüzey aktif madde) olarak çamaşır yıkama suyuna bırakır ve bu şekilde sabunlu su ile çamaşırlarımız yıkanır. 

Kullanılan kısım
Çekirdeksiz sabun cevizi kabukları.
Tipik Kullanım Şekli
4-6 sabun cevizi (sabunagacı tarafından size zaten çekirdeksiz sunulacaktır)ılık suda bir süre bekletilir ve ham bez kese yada bir pamuklu çorap içine konur ardından  makineye ağzı kapatılarak atılır. 
Bu tam dolu çamaşır için yeterlidir.
Yada 10-15 adet (istediğiniz konsantrasyona göre miktar arttırılabilir) 6 bardak su içinde kaynatarak sabun cevizi sıvısını hazırlayabilir ve öyle her türlü temizlikte kullanabilirsiniz. Bakınız:

Aynı kabuklar 3-4 kez kullnaılabilir. ard arada 3 makine çamaşırı aynı kabuklarla yıkayabilirisniz yada 3 kez aynı kabukları 6şar bardak su ile kaynatabilirsiniz. 

NOT: Dışarda bekletirseniz bulutumsu ve yapışkan bir yapı ile bozulacaktır. Kabukları 1 kez kullandıktan sonra bekletmeyin. Hazırladığınız sabunc evizi sıvısını da mutlaka buzdolabında üzerine deterjane tiketi kayarak (ki,msenin içememesi için) saklayınız.
NOT2: İçilmesi kesinle tavsiye edilmez ancak çocuklarınız yanlışlıkla içerse de içildiğinde herhangi bir zarar tespit edilmemiştir.

Özet
Deterjan, sıvı sabun, sabun kullandığınız her tür temzilik için sabun cveizi kullanılabilir. Cam, araba, evcil hayvan yıkamak için bile.
Sabun ve şampuanlarınızı hazırlamak için kullanabilirsiniz.
Yer zemin temizliğinde, cam temizliğinde
Beyaz eşya temizliğinde,
Gümüş mücevher temzilğinde
Antimikrobiyal ve antiseptik olduğundan hijyenik ortamlar için
Fırın, buzdolabı tezgah temizliğinde
Banyo, fayans vs. temizliğinde
Metal temizliğinde kullanılabilir.
Uyarı/Önlemler
Sabun cevizi hipoalerjeniktir, meyve, ceviz, fındık alerjisi olanlarda da kullanılabilir. Çünkü aslen ceviz fındık familyasından değil, yaban mersini vs. gibi berry ailesindendir.


Bu yazı eğitim ve bilgi amaçlıdır, kesinlikle ilaç vb olarak tıbbi amaçlı kullanılamaz. 

Reklam