Lekeler için Bazı Pratik Bilgiler

Çay lekesi için Pamuklu ve yünlülerde: leke taze ise, ılık suya batırılmış bir bezle ovulur.Eskimiş ise, içine limon suyu katılmış ılık suda ıslatılmış bir pamuk parçası ile silinir.Ilık su ile çalkalanır.
Yumurta lekesini çıkarmak için önce soğuk suda bekletmeli sonra ılık sabunlu suda yıkamalısınız.
Taze ceviz lekesini elden çıkarmak için, eller önce bir – iki dakika sirkeye batırılmış bir pamukla ovulur, sonra soğuk suyla ovulur ve yıkanır. 
Çamaşırdaki pas lekesi için lekenin üzerine limon damlatılıp ütülenir. 
Zeytin yağı lekesini çıkarırken bir lokma ekmek içi yuvarlanıp lekenin üzerine gezdirilmelidir.
Eğer örtünüze meyve suyu dökülürse hemen tuz serpin ilk yıkamada çıkacaktır.
Gömlek yakalarındaki kirleri gidermek için, gömleği makineye atmadan önce yaka kısmına karbonatla ovup su sürüp 15 dakika bekletin.
Teflon tavanızda oluşan lekeleri temizlemek için bir bardak suya iki çorba kaşığı karbonat ve yarım su bardağı sirke karıştırın. Bunu tavanızın içine dökün 10 dakika kaynatın.
Halının rengini canlandırmak için sabun cevizi suyu ile temizlenir ve en son suyuna sirke konur.
Mangal ızgarasını temizlemek zordur: Ilıkken sabun cevizi sıvısı ile temizleyin veya ılıkken nemli gazete kağıdına sarın bir müddet sonra sertleşmiş artıkların yumuşadığını göreceksiniz.
Balık kokan tavayı limonla bir güzel ovalayın ve yıkayın.  
Fırınınıza sinmiş kötü yemek kokuları için; yemek yapmadan önce fırınınızın ortasına yarısı sirke yarısı su ile doldurulmuş bir tava koyun. Fırınınızı birkaç dakika için ısıtın daha sonra soğumaya bırakın.
Firinda cikmayan lekeler var ise, bir kaba tuzlu su koyup isitilmis firina koyun beklesin 30 dak kadar, sonra firini sabun cevizli su ile daha önceki yazılarda anlatıldığı gibi silin 
Tutkal lekelerini çıkarmak için, sirke ile ıslatıp, bol su ile durulanmalıdır.  

Reklam