Detoks Nedir, Nasıl Yapılır? Detoks 1

Detoksu açıklamak için toksini açıklamak gerekir.
Toksin nedir? 
Toksin canlı hücreler ve organizmalar tarafından üretilen zehirli bir maddedir. Toksinler enzimler ve büyük moleküllü vücut dokularıyla temas halinde olduklarında hastalıklara neden olan veçoğunlukla protein oln maddelerdir.

Toksinler de çeşitlere ayrılır. Minörden nedeyse anında ölüme sebep olacak olan akuta (arı sokması gibi)kadar kendi içlerinde farklılık gösterirler. Vücudumuz da dış etkenlerle, yediğimiz gıdalardan, sürdüğümüz kremlerden ve kanımıza karışan diğer maddelerden, aldığımız ürünlerin zararlı yanlarından kurtulmak için toksinler üretir.
  • Düzgün olmayan olumsuz hava kalitesi, insan dahil birçok organizmayı öldürebilir. Ozon kirliliği solunum hastalığından, kardiyovasküler hastalıklara, boğaz iltihabından göğüs ağrısı ve tıkanıklığa kadar birçok hastalığa neden olabilir.
  •  Su kirliliği , gelişmekte olan ülkelerde genellikle arıtılmamış kanalizasyon ile içme suyunun kirlenmesi nedeniyle,  günde yaklaşık 14.000 ölüme neden olur. 
  • Yağ sıçramaları cilt tahrişleri ve döküntülere neden olabilir. 
  • Gürültü kirliliği işitme kaybı, yüksek tansiyon, stres ve uyku bozukluğuna neden olur.          
Hepimiz kendi adımıza bu etkilerden kaçınmanın yanıda aktif olarak bu etmenleri yok etmeye katkıda bulunmalıyız. Bu etkilerden kaçınmaya ve arınmaya detoks denir. Bunu sadece kendimiz için algılamamalıyız. Vücudumuzun yanında tüm evrene detoks yapmalıyız.

Detoks Tipleri Nelerdir?

Alkol detoksu:
Alkol detoksu, genellikkle alkol ve uyuşturucu madde bağımlılarına uygulananan alkolsüz yaşam alışkanlığınının kazanılması işlemidir. Vücut alkol ve uyuşturucu madde almayarak kendini temizler. 
Metabolik Detoks:
Hayvan metabolizmaları ve cytochrome P450 oxidaz, UDP-glucuronosyltransferaz, ve glutathione S-transferaz gibi enzimleri içerir. 
 Alternatif ilaçlar:
Elektriksel, elektromanyetik ve tıbbi bitkilerle Aqua Detoks gibi alternatif tedavi yöntemleri ile detoks.
Diyet detoksu:
Proses edilmemiş doğal gıdalarla diyet yapımı. Et, gibi kompleks gıdalar yerine belirli sürelerle belirli gıdaların alımı ile detoks.
Devamı bir sonraki yazıda


Reklam