Sabunagacı Hammaddesi Sabun Cevizi Hakkında Pek Bilinmeyenler

Sabun cevizi latin adı: sapindus mukorrossi.
Mukorossi Ağacın adı. Çince de “無患子” şeklinde yazılıyor. Bu da “Çocuklar Hiç Hasta Olmasın” demekmiş. İngilizcesi “No illness for Children” 
Sabunağacı meyvesi KAMPO yapımında kullanıyor.Bu Çin’de bir ilaç. Sabun cevizinin 
tonik etkisi olduğu; ağrı ve acıları 
dindirdiği,  söyleniyor.
Sabun ağacı, Budizm de oldukça önemli bir ağaçtır. Monk’lar 108 adet sabun cevizini ipe dizip kolye olarak takarak gezer ve meditasyonda kullanırlar. 
Sabun ağacı meyveleri, yani sabun cevizleri  Japonya’da yeni yılda oynanan 
badminton benzeri geleneksel bir oyunda top olarak 
kullanlmaktadır.  İngilizce adı Soapnut ‘ tır, güney asya’da eski zamanlardan beri oldukça yaygın olarak temizlikte kullanılmakta. Halen Avrupa, Kanada, Amerika ve avusturalya dahil Asya’da doğasever ve çevrecil yaklaşımdaki kişiler tarafından oldukça yaygın olarak temizlikte kullanımaktadır. 
Mukorrossi Hindistan’da oldukça yaygın yetişen yerel bir ağaç olduğu gibi tarihi eser ve tapınaklarda  da resimleri bulunmaktadır.

Kaynak Japonya : www.econix.com


Sabun cevizinin temizleme bilimi hakkında bilimsel bir yabancı kaynak daha burada:http://www.envirohealthtech.com/soapnut_science.htm

Reklam

Sabunagacı Hammaddesi Sabun Cevizi Hakkında Pek Bilinmeyenler’ için 2 yanıt

  1. Merhaba Esra, Sevgili Nalan'ın blogunda gördüm ve bilgi edindim siteniz ve ürettikleriniz hakkında.Çince adı dikkatimi çekti ve Rus doğal tedavi uzmanı bir tanıdığımın sözünü anımsattı bana.Svetlana, kendisi uzunca bir zaman Çinde çalışmış.Oradaki sistemi şöyle anlatmıştı; Çin'de her hekimin bizdeki aile hekimliğine benzer bir grubu varmış.Hekim gelirleri ise şöyle belirleniyormuş, her bir hekimin takip ettiği populasyonda ne kadar az hasta varsa hekimin geliri o kadar yüksek; hasta sayısı ne kadar çoksa hekimin geliri o oranda düşük:!Yani sistem hastalıktan değil sağlıktan besleniyor.Bu uygulama halen geçerli mi bilmiyorum, ama ne kadar halkın yararına bir uygulamadır.Keşke dedirtiyor insana.Tebrik ediyorum, sevgilerimle.

    Beğen

Yorumlar kapatıldı.