Kostiksiz Sabun Olur mu?

Sevgili Arzu Çelebi’nin Facebook üzerinden sorduğu bir soru var..
Sabunlarınızda kostik kullanılıyor mu?

Sabunumuz içinde kostik yok, ancak sabun üretim aşamasında yağ ile reaksiyona giren kostik var. Son üründe yok. Sabunumuzda dolayısıyla kostik yok. Arzu Hanım’a hızlı cevabımı aşağıda kopyalıyorum. Ve bilgi edinmeye devam etmek isteyene aşağıda biraz daha açıklamada bulundum.

  • Sevgili Arzu Hanım, öncelikle şunu belirteyim yağdan başlayarak üreteceğiniz bir sabun “lye” denen kostiksiz olmaz. Kimyasal olarak bu mümkün değildir. Çünkü sağ moleküllerindeki çifte bağ açılarak buraya NaOH teki Sodyum bağlanır ve sabununun bir ucu sodyum diğer ucu hidrofobik yağ olarak yağ temizleyen yapısını oluşturur. Bu kimyasal bir tepkimedir ve sentez esnasında oluşur, tamamlanır bu reaksiyon sonucunda gliserin oluşur ve bu gliserin el yapımı sabunlarda sabun bünyesinden ayrıştırılmadığından cildi besleyicidir. Fabrikalarda yapılan sabunlarda gliserin sabundan ayrıştırılarak geri kazanılır. Sabun oluştuğundan bu reaksiyon tamamlanmış olur ve tüm kostik ortamdan kimyasal olarak denge gereği yok olur. Bir nevi, şunu söyleyebiliriz kostiği sabun tüketir ve doğal yağlardan oluşmuş, saf gliserinli bir temizleyici oluşmuş olur. Diyorsanız ki ben kendim yapacağım, kostik kullanmayacağım elimi sokmak istemiyorum o zaman dök erit sabunu eriterek sadece şekil vereceksiniz. O sabunu başkası yapmış siz şekil veriyor olacaksınız. Her sabun yapılışında Kostikler gereklidir. Bu potasyum ve sodyumun hidroksi iyonlu halidir. Reaksiyon sonucu tükenir ortamda kalmaz. Umarım fazla teknik olmamaış ancak anlaşılır olmuştur. Başka bir sorunuz varsa lütfen bana yazın. sevgiler. esra
  • sabun cevizi ise doğal bir madde olduğundan sentez edilmediğinden, içerdiği saponin ile deterjan görevi görmektedir. Bu ayrı bir konudur.

Kısacası Kostiksiz sabun üretimi o-la-maz. Diğer bir üretim külden, mesela meşe külünden yapılan ve kil eklenen nihai olarak NaOH gibi alkali olan metod vardır. İçerdiği yanma sonrası ürünlerden biri de NaCO3 olduğundan, külü suda bekleterek yada kaynatarak bir de kil kireç ilavesi ile kostik e çevrimenin başka bir yoludur. Elde ettiğiniz sıvı alkali sıvıdır. Yani kati NaOH i de kostik diye söylediğiniz alkali. Yani kül suyu sabunda kullanacağınız kendi kostiğinizi üretmenin bir yoludur. Üstüne üstlük yanma sonrası arta kalan kül NaCO3 dışında kükürt, sodyumsülfat ve diğer yanma ürünlerini de içerir ki bence bu benim sabunumun saflığını bozar. İçinden arındırılırsa bir sorun kalmaz. Bu yüzden bildiğim bir reaksiyon, kontrollü olarak evde ürettiğim benim için daha güvenilir ve doğaldır, külden üretim ise şu anda benim tercih etmediğim bir yöntem.

Rengine gelince yeşil zeytinyağı sabunu, purina yani zeytinyağı üretimi sonrası kalan artık yağdan yapıldığında bu renk oluyor. Yemeklik yada sızma zeytinyağından yaptığınız sabun beyaz oluyor (benim kullandığım bu)

Umarım fazla kimyasal bir yazı olmamış ve yeterince açıklayıcı olmuştur.

Sevgiler
Esra

Reklam