Sabun cevizini Nasıl Hazırlamalı, Saklamalı, Kullanmalı? No1

Öncelikle şunu söyleyeyim ben sıvısını hazırlayıp kullanıyorum, çay gibi yapıp sıcakken cam kavanoza koyuyorum içine biraz da sirke,yada limon tuzu, limon istersem esansiyel lavanta yağı ekleyip, sıcakken kapagını kapatıyorum ve soguyana kadar vakum etkisi ile kapak sıkışıyor ve konserve gibi taze kalıyor. Soğuduktan sonra da buzdolabında yada balkonda saklıyorum. Açıldıktan sonra mutlaka dolapta saklıyorum. 
Üzerine etiket koyuyorum. Bu şekilde kullanımı çok kolay. Bulaşık makinesi için ise sirkeli sabun cevizi sıvsını buzlukta buz kaplarında dondurup küp küp kullanıyorum. Daha ileri birşeyler üzerinde çalışıyorum. Çünkü bulaşık makinesinin en sıcak programında güzel çıkıyor ama diğerlerinde lekelerin çıkmadığı oluyor. Evde hafta sonu yeni bir toz yaptık sabun cevizlisini çalışıyorum:) Bunun yanında ben birkaç kere (daha yeni) direk kullanmayı denedim. Benim çamaşır makinemde hepsi keseden dışarı çıktı. Keseleri pek kullanamadım yani. Hem de kırıp koydugumdan makinenin içine dağıldı, ben yine sıvılı sisteme döndüm.
Normalde bulaşık makinenizde/çamaşır makinenizde deterjan oluyor yıkıyor. Sonra yumuşatıcı ile yüzeydeki sert kimyasallar ucunu yumuşaklar bağlanıyor ve yumuşak hissi geliyor. Hiç yummuşatıcı kullanmasanız temizlenmiş olan deterjan bağlı kalıyor. Bulaşık makinenizde ise, parlatıcı vs. kalıyor. Ve siz onları tabak ve bardaklarınızda parıl parıl yiyorsunuz.
Sabun cevizini ben sıvı olarak kullandığımdan böyle bir derdim olmuyor ancak içinde kaldığında da rahatsız olmazdım çünkü, bu bir bitki ve yendiğinde de zararsız. Kıyafetlerdeki konuya gelince, burada çamaşırlaırmın yüzeyinde kalmış olması da rahatsız etmezdi, çünkü normalde tenime değen binlerce kimyasal var. Derimizin de yüzeyine değen maddelerin %70 ini emdiğini düşünürseniz, sabun cevizi gibi hindistanda tedavi edici bir bitkinin değmesi rahatsız etmezdi. Yine de benim için kolayı sıvısı olduğundan onu kullanıyorum.
Reklam

Sabun cevizini Nasıl Hazırlamalı, Saklamalı, Kullanmalı? No1’ için 3 yanıt

  1. Ben de sıvı hazırlamaya üşeniyorum.

    En çok deterjanı çamaşır için harcadığımdan, sıvıyı sadece genel temizlik için kullanıyorum. Çamaşırlara ise sabun cevizi kesemi atıyorum. Hiç açılma olmadı bugüne kadar.

    Ayrıca eşimde ve kızımda egzama var (atopik dermatit). Sbaun cevizi kullandıktan sonra vücutlarında egzamalar geçti. Eşimin yüzünde kaldı sadece. Acaba yüzüne de mi sabun cevizi kullansak? 🙂

    Beğen

Yorumlar kapatıldı.