Esansiyel Yağları Nasıl Kullanırım?

UÇUCU YAĞLARIN KULLANIM ALANLARI

Uçucu yağlar otsu bitkiler ve diğer bitkilerin çiçeklerinden, odunlarından ve reçinelerinden elde edilen yüksek dereceli konsantrasyonlardır. Bu nedenle onların tesir alanı bilinerek kullanılmalıdır. Mukoza zarına ve gözlere katiyen değdirmemeli, ( ince deri, koltuk altı gibi..) çocukların yetişemeyeceği yerde saklanmalıdır.

Bu yağlar, amaca göre ya bademyağı, jojabayağı, susamyağı gibi ciltten kolayca emilimi sağlayan sabit yağlardan biriyle belirli oranlarda karıştırılarak yada parfüm amaçlı ise alkolle seyreltilerek kullanılabilir. Bu yaygın kullanım alanları dışında;

1. Yüz ve vücut bakımı, masaj yağları:

Uçucu yağlar veya onların bir kaçının birleşiminden meydana gelen özel karışımlarının doğrudan cilde uygulanmaları yerine, daha önce bahsettiğimiz gibi badem, susam, jojaba, hawaii cevizi yağı gibi özellikle katkısız, soğuk pres ile elde edilmiş sabit yağlarla belirli oranda karıştırılmış formları uygulanabilir. Uçucu yağ- sabit yağ seçimi, karışım formu cilt tipine uygun olacak şekilde uzman kişilerce tespit edilip kullanılmalıdır.

*Masaj için: Lavanta, kuşdili, bergamot, limon, lipya, hint limonotu, semra çamı, ardıç, gül.

*Vücut bakımı: Portakal, bergamot, santal, sedir, turunç, gül, kır papatyası, ıtır çiçeği, yasemin.

*Hassas vücut bakımı: Yasemin, gül, kananga, santal, tarçın, tefarik.

*Yüz bakımı ( cilt tiplerine göre farklılık gösterir ): Fas turuncu, lavanta, yasemin, günlük hindistan, portakal ve kananga.

2. Banyo ilavesi:

Uçucu yağlar suda çözülmezler. Bu nedenle, banyolarda kullanabilmek için tabii dağıtıcılar ile karıştırmak lazımdır. Banyolarda kullanılan sentetik emulgatorların kullanılmamasını tavsiye ederiz. Bir kaşık sıvı bal, kaymak ve ya tuzu yağlarla karıştırıp, su dolu küvete dökerek “ kokulu banyolar “ kullanabilirsiniz. Uçucu yağlar sıvı sabun maddeleri ile ( köpük yapıcı ) birlikte de kullanılabilir. Sıvı sabun maddesinin bir çorba kaşığına 10-15 damla uçucu yağ koyarak güzel ve köpüklü bir banyo hazırlamak mümkündür.

*Dinlendirici banyo: Melisa, lavanta, turunç, gül ağacı, ıtır çiçeği, sedir, portakal.

*Özel bir banyo: Fas turuncu, mandalina, santal, gül, yasemin.

*Ferahlatıcı ( canlılık verici ) banyo: Hint limon otu, lipya, bergamot, kuşdili, limon, ardıç, mersin.

*Günlük stresi atmak için banyo: Kanaga, santal, Fas turuncu, tefarik.

3. Koku hazırlamak için:

Sabit yağlarla uçucu yağlar birbirleriyle uyum sağlayacak şekilde ve belirli oranda karıştırılarak da kullanılabilir. Örneğin ; Jojaba sabit yağı kokuyu uzun süre vücutta tutması ve kokusunun nötr olması, ayrıca cildi besleyici özelliğe sahip olmasından dolayı sık kullanılır. Karışım oranı örneğin; 10 ml. Jojaba yağına 15 damladır ( %7).

4. Sabun cevizi çamaşır yıkama ve diğer temizlik için esansiyel yağ kullanımı:

Sabun cevizi ile çamaşırlarınız kokusuz ve organik olarak makineden çıkar ancak hafif de olsam bir meltem esintisi için, yumuşatıcı gözüne ben 3-5 damla lavanta esansiyel yağı damlatıyorum. Elimde lavanta bitmiş ise tea tree oil(anti bakteriyel etki için) yada ökaliptüs (nefes açıcı ferahlatıcı)kullanıyorum. Genel temizlik için tea tree böcekleri uzaklaştırıp evdeki havayı %70 oranda mikroplardana rındırdığından birebir.

Reklam

Esansiyel Yağları Nasıl Kullanırım?’ için 2 yanıt

 1. Merhaba,
  Nuka’nın uçucu yağları direkt olarak sabun yapımında kullanılıyor mu? Yoksa inceltmek mi gerekiyor.Piyasadakiler çok minik gramajlar oluyor genelde,o yüzden biraz da oahalıya çıkıyor..

  Beğen

  1. doğal üretirken paraya bakmamak gerekiyor. ben sabunlarımı kendi aileme bebegime kullanıyorum içim rahat etmeli..en iyisini kullanıyorum, zeytinyagini mutfaktan, esansiyelleri gerceginden..Ornegin markette ucuz DOGAL yazan cesitli kişi isimleriyle anılan sabunlar gördüm. içerik…? sabun bazı (hazır satılan doğal olmayan,kimyasal içeren karışım) bunu eritip üzerine kükürt yağı (nereden bulunmuş o yağı kim nasıl kükürtten elde etmiş) ekleyip karıştırmış..benim için bu bir bulamaç…Mumdan farksız bir ürün.. ama doğal yazıp satabiliyor ve 2 tl ye.. Herkes de aa hem dogal hem de ucuz deyip alıyor…Lokal da bir isim.. tamamen uyutmaca..
   Bir de korkunc agır kokulu sabunlar var bazı alışveriş merkezinde 2 tl ye cilekli vb. li satılıyor.. o guzel kokuyla banyo yapmak hos gelebilir..ama kimyasal acıdan kendimizi zehirlememek için tekrar düşünmeli?

   Beğen

Yorumlar kapatıldı.