Sabun cevizi ile Cilt bakımı:Yüz Yıkama ve Maske

Sabun cevizini istediğiniz heryerde kullanabilmemiz mükemmel birşey değil mi? Yok lavabo yok yer yok ahşap ayrı ayrı zehirli kimyasalları evde bulundurmak zorunda değiliz..Bizim banyo dolapları boşaldı yerine fırçalar vileda va kapları koyduk:) Size de tavsiye ederim. Bu ara cildime yeterli ozen gosteremedim ve gunesten etkilenen hassas cildimde lekelenmeler oldu.
Sedefe egzamaya akneye sivilceye iyi gelen sabun cevizi antiseptik özellikleri ile benim yüzüme de iyi gelecektir. Hem hassas ciltler için deyip kolları sıvadım. Sabun cevizi sıvısını bu kez cildim için hazırladım. Bu kez cilde direk süreceğimden herzamankinden başka bir tencerede önce biberon steril eder gibi, kaynar su kaynatıp içinde onu döktüm tekrar soğuk 1.5 Litre su koyup içine sabun cevizlerimden 15 tane attım. Ben konsantrasyonu yüksek sevdiğim için böyle cok attım. Bazen 20 attığım da oluyor tavsiye edilen 8-10 adet bildireyim.
Kaynatmayı yine 3 kez yaptım, ilk cıkan koyu sıvıyı aldım. Kalanını kavanozlara koyup çamaşır yıkama için ayırdım. 1 Litre yüz için yeterlidir..

Bu 1 litre (ilk cıkan sıvı) yı alıp cam bir kavanoza(steril ettikten sonra) koydum. Burada çalkalarsanız nasıl köpürüyor görürsünüz. Bu literatürde de olan bir pratik deneydir. Köpürme deneyi.
Kalıcı köpük vs. çalkalayıp düz bir zeminde köpüğün yuksekliğine köpüğe yok olma süresine vs. bakarsınız. Deterjancılar sabuncular da yapar ama evde siz de sabun cevizciklerinize yapabilirsiniz. Ben bunu çöven vs. ile de denedim ancak en çok saponini içeren yine de sabun cevizi gibi görünüyor (so far..:)

Yüz yıkama için bu kavanozdakini günlğk kullanabilirsiniz. Ben banyoya koydum. 1 hafta içinde koruyucusuz bozulacağından içine biraz limon e vitami tea tree oil gibi ilavelerle kalıcılığını arttırabilirsiniz yada kullanacağınız kadar yapıp bittikçe yeniden hazırlarsınız?

Bununla avucuma doldurup yüzümü yıkadım. Cok ferahlatıcı oldu inanormısınız gıcır gıcır oldu cildim. Müthiş bir his.
Bir de maske yapmak istedim üzerine. Bir paket aktarlar marketler vs. alabileceğiniz doğal kili, sabun cevizinden bir kaseye koyup içine atarak çamur haline gelinceye kadar elinizle karıştırıp yüzünüze göz cevresi dışında sürüp 10 dk civarı bekleyin. Gerginleşip kuruduktan sonra bolca su ile yıkayın.

İşte size süper cildiniz hem temiz hem sağlıklı hem ışıl ışıl hem de hiçbir kimyasala maruz kalmadan onları emmeden kanınıza karıştırmadan doğal yollarla tertemiz ve genç oldunuz !

Sevgiler

Teknopark’tan
Burası cennet..

Reklam