Sivrisinek,Haşere, Karınca ve Kurbağa Hepsi evden doğal yollarla nasıl kovulur?

İngilizcede “Insect Repellent” yani böcek kaçıran diye adlandırılan sabun cevizlerini bizzat deneyerek öğrendim ki gerçekten de öyleler.


İlk denemem sabun cevizi sıvısını evde hazırlayıp biraz tea tree oil eklememle oldu. Bu fikir oldukça işime yaradı çünkü sabun cevizinin temizleyici etkisi, antibakteriyel özellikleri tea tree oil esansiyel yağının (çay ağacı/hint defnesi) havadaki mikropların %70 ini sıkıldığı anda temizlemesi ile birleşince müthiş bir temizlik benim oldu, hem de doğal. Evin yer yüzeyini bu karışımla silince, eşim burası ne kokuyor böyle deyip, hint yağı mı ne bu deyip evden kaçtı… O da haşere mi diye şüphe etsem de (çünkü sabun cevizinin kaynarkenki sirkemsi kokusunu o da sevmiyor) çamaşırlarda ter, kir ne varsa arındığını görünce vazgeçti. İçim rahat 🙂


Ben yine de tea tree kullandığım yer eo da rahat etsin diye ökaliptüs yada lavanta da kullanıyorum ki lavantayı seviyor o da evden kaçmasın..:)


Kapı ve pencere önlerine ucuzculardan aldığım bir fıs fısla (bknz aşağıdaki resim) sıktım. Bu fısfısı cam ayna vb. temizlerken de kullanabiliyoruz.Ya da daha küçüklerinden alıp sbaun cveizi sıvısını sirke yada lavanta yağı ile birleştirip sivrisinek kovucu olarak bebeğinize kendinize güvenle sıkabilirsiniz…%100 bitkisel ürün diye ben bu kendi yaptığınıza derim:)

Ve ne bir karınca ne sivrisinek ne de haşere tarzı birşey eve girebildi. Düşünün çocuklu bir evdeyiz, sürekli yerlere birşeyler dökülüyor süpürsek de çalışıyoruz ve hamarat anne olamayıp sürekli herşeye yetişemiyoruz. Bol bitkili bir yerde yaşadığımızdan böceklerin de habitatı buralar ama onlar bizim evimize girmiyor giremiyor gelmiyor daha ne isteyeyim… Sabun cevizine teşekkürler..

İkinci olarak böyle bariz yaşadığım bir olay Antalya’da tatile giderken uğradığımız babamların yazlığı. Yazlıkta sıcak ve nemden çevreden ıslak alanlardan birşekilde kurbağalar eve bahçeye gelip içeri kaçıyorlarmış. Benim pek anlaşamadığım bir başka hayvan cinsidir ancak Ömer görsün korkmasın diye çok kastım. Akşam uyurken de ya içeri girerlerse diye tırstık birinci katta yatamadık. Sabah aklıma sabun cevizi geldi.Sürekli yanımda taşıyorum artık ne olur ne olmaz. (psikopat olmuşsun demeyin) bir cevizi ikiye kırıp kapı önüne yerleştirdim. Babama da tembih ettim 1 hafta sonra dönerken soracağım, etkiledi mi diye. Malum kurbağa büyük bir hayvan karınca gibi değil ki. Saponin kokusunu alır mı yada sıvısını sıkmak daha mantıklı ama kabuk işe yarar mı dedim. 
1 hafta sonra döndüğümde babam süper oldu, o günden beri hiç kurbağa gelmedi dedi.. Hayvanların alıcıları bizden kuvvetli ya onlar sabun cveizindeki sabun kokusundan rahatsız oluyorlar ve gelemiyorlar..:)) Süper değil mi hem de doğal. O gece yazlıkta rahat yattık..Teşekkürler sabun cevizi.. 🙂
Son olarak da geçen hafta Teknopark’a taşınınca tam bir kahveci olan ben kendi kahvemi yapana kadar gidip gelip kantinden aldım. Ancak kantin dediğim hem yemekhane hem çay ocağı gibi biryer. Tezgahta tüm bilişimciler kahve alırken bol şeker döktüğünden ve ortam sahibi amca onların hızına yetişemediğinden karıncalar tezgahta cirit atıyordu.. Bir hafta geldim gittim durum zor. Onlardan müşterilerinden sıkılıyorlar ama yapacak birşeyleri yokmuş. Benim baktığımı görünce “bir türlü kurtulamadık şekere geliyorlar” dedi.Düşündüm sabun cevizi buraya da çare olur ama tabi şeker döküldükçe sık sık püskürterek silmelisiniz dedim. Ön çalışma yaptığım doğal stabil PRATİK sabun cevizli temizlik sıvısından ona bir FISFIS a koyup götürdüm. Acayip memnun kalmışlar. Sen bunu tanıtsana herkes alır dedi. Malum, mutfak tezgahları, yemek tezgahları, mutfağın heryerinde gıdayı zehirlemeyeceğinden güvenle temizlik yapabiliyorsun hem de antibakteriyel ve böcek kovar.. Fısfısla gün içinde bir mikrofiber bezle geçiyorlar. Dökülen yeri siliyorlar. Ertesi gün gittim. Hiçbiryerde birşey yoktu, karıncalar bizi terketti diye çok memnunlardı. Şimdiye sıvıları bitmiştir. Tekrar hazırlayıp çalışmalara devam edeceğim..
Teşekkürler Sabun cevizi..:)
Şimdi belki hem doğal hem temiz hem de zararlılardan uzak olmanın verdiği mutluluğu ve hafifliği anlatabilmişimdir. 
Siz de bu hissi yaşamak isterseniz web sitemize bekleriz…

ÜRÜNLERiMiZ

   SABUNAĞACI
“Doğal Hayata Saygı”


Reklam

Sivrisinek,Haşere, Karınca ve Kurbağa Hepsi evden doğal yollarla nasıl kovulur?’ için 6 yanıt

Yorumlar kapatıldı.