Lavanta Yağı var bir de Lavanta Esansiyel (uçucu)Yağı var.. Aralarındaki fark nedir?

 

 

Lavanta yağı nedemek? Lavanata Esansiyel (saf) uçucu yağı ne demek?

Lavanta yağı yararlıymış alayım dediğinizde karşınıza iki tip yağ çıkabilir ve çoğunlukla da ucuz olanlar normal infuzyon yağlardır.

  1. Esansiyel yağ nedir?Temel olarak, bitkilerin kokulu, iyileştirici(healing)kısımlarını içeren aromatik halkalarının kokularının olduğu kısmı ekstraksiyon işlemi ile yapar ve çıkarırsanız bu onların uçucu yağını çıkardığınız anlamına gelir ve esansiyel yağ eterik yağ uçucu yağ olarak adlandırılır. Bunun özünün özünü çıkarmak oldukça zahmetlidir ve ne kadar iyi çıkarırsanız,nadir bulunan ve zor br bitki ise fiyatı o denli artar.
  2. Infuze edilmiş yağ ise, badem yağı, zetinyağı, susam yağı, gliserin, ayçiçek yağı vb. gibi sabit bir yağda lavantanın yapraklarının bekletilmesi ile içindeki lavanta özünün yağda çözünen kısmının o sabit yağa geçmesi ile (salamura gibi düşünün) bir yağ eldesidir ki tahmin ederseniz ki hiçbir işlem gerekirmez ve kullandığınız yağın kalitesi ile de fiyatı düşürebilirsiniz. Bunun dışında bu bahsettiğim infuzyon temiz ellerde yapılmış olmalıdır, bir de iş ticariye döndüyse saf olmayan halleri şu şekilde de olabilir: lavantanın kendisini bekletmek yerine, sabit bir herhangi yağ içine lavanta esansiyel yağından birkaç damla damlatılması

Benim için  yağın kalitesi çok önemli, çünkü saflığından emin olmalıyım ve bitkinin özünü yararlı kısmını istediğim gibi kullanmalıyım.

BUNUN YANINDA ESANSİYEL YAĞLAR da diğer sabit yağlar içinde çözülerek belirli miktarda kullnaılır. Çünkü dediğim gibi etkileri ve fazla kullnaıldığından her birirnin başka etkileri vardır. Sabit yağlar bunların hazırıdır da diyebiliriz.

Aldığınız 10 ml  Lavanta yağından 1 bardak zeytinyağına 5-6 damla damlatırsanız, bebeğinize güvenle kullanabileceğiniz 200 ml lik BEBE yağınız olur..
Bu 10 ml size en az bir yıl bebek yağı yaptırır.. O yağı kullanıncaya dek bebeğiniz okula başlar..:)

 

Esra
PS:
Bir de atölyelerimde karşılaştığım şu konu var.. Esansiyelleri bol bol dökünmek, onları Koku parfüm niyetine bilinçsizce çokça kullanmak!!?!!olmaz Onu da bir başka yazıda  yazacağım

  1.  
Reklam

Lavanta Yağı var bir de Lavanta Esansiyel (uçucu)Yağı var.. Aralarındaki fark nedir?’ için 13 yanıt

  1. Evet, aydınlandım. Fakat bu 200 ml. bebeyağı gibi örnekleri çoğaltsanız keşke. Mesela ben evet almak istiyorum fakat nasıl kullanabileceğimi bilemiyorum 🙂

    Ha bir de şu parfüm meselesini de çok merak ettim?..

    Beğen

Yorumlar kapatıldı.