Sıvı Sabunumu da artık kendim Yapıyorum!

Elimde hindistan cevizi,. ayçiçek yağı ve zeytinyağı var. SLES, SLS, yüzey aktif maddeler ve parfümler içermeyen antibakteriyel alerji yapmayan mutfak ve banyo sıvı el sabunlarımı da kendim yapıyorum.

Geçen yıldan bu yıla neler değişti?

  1. Sabun cevizi hayatımıza girdi. Yaklaşık 2 senedir marketten bir paket deterjan almadım 🙂
  2. Sabunlarımı kendim yapıyorum. Banyoda sabun cevizli, keçi sütlü, shea butter içeren besleyici sabun otlu, kakao yağı ile vücudu esneten papatyalı saf sabun banoda gıcır gıcır ve kimyasalsız bir temizlik sağladık. Vücudumuz hem temiz hem de doğal hem de antialerjenik, içim rahat.
  3. Yetmedi, mutfak ve banyoda sıvı el sabunu olarak kullandığım sabunları da sabun cevizli köpük ile başladım kıvamı biraz daha yoğun olmadı için çalışma yaparken, neden katı yerine sıvı sabun cevizli sabun otlu anti bakteriyel ve alerji yapmayan sabun yapmayalım ki dedim. Başladım. Defne yağı, hindistan cevizi yağı gerçek sofralık zeytinyağı kullanarak yağtığım katı sabun yerine sıvısını yaptım. Mutfakta portakal esansiyel yağı ve tea tree oil esansiyel yağı ekleyerek antibakteriyel ve güzel kokulu portakal renkli bir sıvı sabunumuz oldu. Bunu yaparken de kaynatığım sabun cevizlerinin sıvısını kullandım. Sabun cevizli süper bir sıvı sabun oldu. Banyoda ailecek kullandığımız köpük sabun ve sıvı sabunu da sabun cevizi sıvısı ile hazırladığım sıvı sabuna esansiyel lavanta yağı ve tea tree (antibakteriyel etki olsun diye) ekledim ve bunu da lavanta çiçeklerini kaynatarak hazırladığım lavanta suyunu ekledim. Mis gibi kokan doğal (koruyucusuz) sıvı sabunumuz var. Buz dolabında stoğum bittkçe tekrar sıvı sabun hazırlıyorum.
Şimdi ne kaldı? 
Kış için ökaliptus yağı ve balmumu ile hazırladığımız VICKS muadili nefes açıcıcmız hazır. Cunku normali petrol türevi. Ne yazık ki ila.ları hazırlayanlar doğalolsun diye dusunmuyor. İlaçlara bakarsanız koruyucu olarak paraben kullanıyorlar! Ben ogluma verilen bir surubun içinde gorunce gozlerim faltaşı gibi açıldı..
Kremlerimizi hazırlamaya başlayacağız.. Yavaş yavaş kış hazırlıkları başlasın 🙂
Reklam

Sıvı Sabunumu da artık kendim Yapıyorum!’ için 3 yanıt

Yorumlar kapatıldı.