Esansiyel Yağları ne demek ? Çiçek yağından farkı nedir?

Sabunağacı ‘nda bahsi geçen yağlar Aromaterapik yağlardır. Yani piyasada süper marketlerde vb. bulunan meyve yağlarından değildir.
Aromaterapi bitkilerde saf halde bulunan ve onların hormonları sayılan (kanları da diyebiliriz) öz  kısımları kokulu aromalı kısımlar ile terapi yani tedavi olmak anlamına gelmektedir.

Örneğin ben kendi esansiyel yağımdan işyerinde masamda reed içinde tutuyorum, lavanta ve portakal hem doğal bir havalandırma hem ruhsal rahatlama sağlıyor!


Aromaterapide kullandığımız esansiyel yağların vücudumuzda fiziksel, zihnsel ve mental olarak etkileri vardır. Örn. bazı kokuların koklanmasıyla sakinleşme meydana gelirken; bazı kokuların dışardan uygulanmasıyla yanık, yara ve irritasyonların iyileştirilmesi sağlanır.


Esansiyel yağların fitokimyasal bileşenlerin terapatik etkileri çalışmalarla kanıtlanmıştır.
Kokular ruh halimizi ve duygularımızı etkiler, ve vücutta ilgili hormanların salınmasını tetikler. Ruhumuzun ve vücudumuzun temizlenmesini, arınmasını sağlar.

Esansiyel Yağlar Nasıl Çalışır?
Kokular, burnun arkasında bulunan sinir uçlarınca algılanır ve beyindeki limbik sisteme sinyal iletilir. Limbik sistemin önemli parçası olan hipotalamus, hormon salınımını kontrol eden hipofiz bezini yönlendirmektedir. Ayrıca bazı nöro-kimyasal maddelerin üretimi kokular tarafından tetiklenmektedir. Bu nöro-kimyasallar ruh halimizi etkileyen sakinleştirici serotonin veya mutluluk verici endorfin gibi hormonların salınmasını sağlar.
Masaj sırasında cilt tarafından emilen esansiyel yağların ufak partikülleri vücut yağlarında ve sıvılarında çözülür. Kan akışı ve lenf akışı ile vücuda dağılan esansiyel yağlar, relax olma, uyarılma, yenilenme gibi konularda rol oynar.
Esansiyel yağların fitokimyasal bileşenlerinin terapötik etkileri çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Kokular ruh halimizi ve duygularımızı etkiler, ve vücutta ilgili hormanların salınmasını tetikler. Ruhumuzun ve vücudumuzun temizlenmesini, arınmasını sağlar.

 
 
Esansiyel Yağlar

Aslında esansiyel yağları tanımlamak zordur çünkü bitkide gözle görülmezler. Esansiyel yağlar bitkilerin glandulasında, hücrelerinde veya kabuklarında; yağ hücrelerinde ve resin hücrelerinde ve yağ kanallarında bulunur, ancak distilasyon, CO2 ekstraksiyonu, mekaniksel işlemlerle bitkiden sıvı şekilde elde edildikleri zaman görülebilir.

Esansiyel yağlar uçucu maddelerdir ve bitkiye has kokusunu verir. Suda çözünmedikleri için bitkisel çaylarda veya infuzyonlarda salınmazlar.

 

 

 
Aromaterapi doğal esansiyel yağ terapisi olarakta adlandırılabilir çünkü diğer sentetik içerikli uygulamalardan farklıdır. Aromaterapide bitki türlerinden buhar distilasyonu veya soğuk sıkma ile elde edilen gerçek esansiyel yağlar kullanılır. Bu nedenle hiçbir şekilde sentetik bileşik içermez.
Aromaterapi terapi şeklinde uygulanabildiği gibi, kişisel bakım ürünleriyle, cilt bakımı vb ile kolayca bulunduğunuz ortamda da yapılabilir. Doğal parfümeride önemli bir yeri vardır.

Örneğin bendeki defne esansiyel yağı: defne yaprağından damıtıla damıtıla elde edilmiş 10 ml lik esansiyel yağ elde edilene dek bir süür yaprak kullanılmış demektir. Yani bildiğiniz sabun yağıında da kullanılan mersinden bulabileceğiniz sabit defne yağı değildir.

Mümkündür de,Amacım kötülemek değil, onu almak ve saçına bakım yapmak isteyen olabilir. O konu başka bir konu ben kendi yağlarımın sabit yağ değil UCUCU yağlar oldugunu anlatmaya çalışıyorum. Yani her birinin doğal olarak parfüm olmasının dışında amaçları var.


Biberiye esansiyel yağı ile sabunlar yaptım ben mesela. Neden? İçindeki iyileştirici saç bakım özellikleri sabuna geçsin diye. Esansiyel yağların tamamı 10 ml bir kerede kullanılmaz , kuvvetlidir. Direk cilde sürülmez. Nane esansiyel yağı direk burna götürülüp koklanmaz. Kuvvetlidir, nanesi mide bulantısına baş ağrısına iyi gelir. Ama ne olur? 


Mesela 1 çay bardağı zeytinyağı/bebe yağı vb. sabit yağa 5-6 damla damlatılır şakaklara masaj yapılır baş ağrısına iyi gelsin diye..

Aroma terapi kokuların burnumuzdan hızla emilip kanııza karışması ile rahatlatır. Cildimizden esansiyel yağın hızla emilip kana karışması ile iyileştirir. Sabunlarda böyledir, sbaun bittikten sonra eklenir üst tabakadan her temizlenmede cildimize geçer rahatlatır.

Lavanta esansiyel yağı, pazardaki lavanta yağı değildir (bir önceki yazıda anlatmıştım) havada dolasır burnuma girer, sağlda solda gezen haşeredir, sivrisinektir alıp kokusunu uzaklaşır. Evdekileri sinirsel rahatlatır gevşetir. Zeytinyagina damlatıp yada başka bir yağın içine bilek içlerinizi ayaklarınızı ovabilirisniz.Nemlendirici niyeitne guvenle kullanabilirsiniz. EMin olun baş ucunuzdaki sentetik kremden cok daha iyidir.

KAn portakalı ve portakal esansiyel yağı (dikkat esans yada parfum değil ta kendisi) canlandırır kuru ciltlere iyi gelir. Balmumunu kakao yağını eritip biraz içine zeytinyagi ve sogurken kan/ portakal esansiyel damlatır ve karıştırarak soğutursanız en güzel doğal kreminiz elinizin altında olur dahası hem doğal hem kuru ciltlere ozel super bir krem olur..

Normal bir yağ değildir aromaterapi etkileri ilaç etkileri vardır, doğaldır, fazla fazla kullanılmaz kararında kullanılır. Kolonya değildir foşur foşur dökülmez… vs. vs.

O yuzden 10 ml yağ ince damlalıklıdır ve 1 damla damlatmak bile zordur olcusu vardır (demir damlası gibi)
O yuzden 10 ml yag aslında çok pahalıdır. Piyasadaki lavanta yağı ile kıyas bile kabul etmez… 

Reklam