Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır? Aromaterapi

Esansiyel yağlar kullanım yerlerine göre değişiklik gösterir.Benim en sık kullandığım parfüm amaçlı, odamızı havandırma amaçlı, sivrisinek kovucu ve sabun cevizi ile yıkadığım çamaşırlara koku verme amcıyla yumuşatıcı gözüne 3-4 damla damlatıp kullanıyorum. 
Diğer kullanım alanlarında ise:

Masaj
Esansiyel yağları daima taşıyıcı bir sabit yağ içinde seyreltin. 5ml tatlı kaşığı yağ içine 2 damla damlatabilirsiniz. Bu oran sabit olmak şartı ile miktarı artırırp azaltabilirsiniz. Sadece hamile, yaşlı, hasta ve çocuklar için bu oranı yarıya düşürün.

Limon türü citrus yağlarını güneşe çıkmadan kullanmayın. 

Baharatlı yağları cilde kullanmayın ki irritasyona sebep olmasın. Olacak diye şart yok ancak onlar alerjen insanlara daha çok zarar verebilir. (biberiye,zencefil,kakule vb. yağlar )
Hassas bir cildiniz varsa, önce 1 damla yağı bir tatlı kaşığı yağa damlatın çenenizin altına sürün ve deneyin, 24 saat bekleyin, reaksiyona sebep olmazsa kullanın. 
Eğer olursa, hemen silin temizleyin.  Kullanmayın. 
                                                            

Banyo
Su dolu küvette /jakuzi de kullanım: 
6 damla* çok sıcak olmayan suya ekleyin, suda iyice dağılması için karıştırın ve içine girin. Rahatlatır…
Çocuklar için kullanımda yağlar her zaman taşıyıcı bir yağda seyreltilir yada yağlı süte eklenerek banyoya eklenir.. 

*Aşağıdaki yağlar sadece belirtilen oranlarda kullnaılmalı
  • Limon ve Limonçimeni sadece 3 damla maksimum
  • Portakal 4 damla maksimum 
  • Nane 3 damla maksimum.
Aromaterapi Lambası ve Ortam için
6 damla aromaterapi yağ lambasına damlatın. Eğer oda küçük ve sıcaksa 1-3 damla yeterli. Eğer tüm evi kokutmak istiyorsanız 6-9 damla damlatın ve tüm kapıları açık bırakın.
6 damla keten yada pamuklu yün bir beze damlatın ve radyatör üzerine bırakın yayılmaya bırakın. 
6 damla bir yun/keten/pamuklu kumaş parçası üzerine damlatın ve ılık radyatör üzerinde yayılmaya bırakın. 
Bu oldukça hastalıktan koruyucu bir yöntemdir. Kışın özellikle kapalı ortamlardaki mikropları öldürmede yararlıdır. Örneğin TEA TREE Oil havadaki mikropların %70 ini, damlatıldığı ortamda temizliyor. 
Mikropları uzaklaştırmak için:
2 damla limon, 2 damla çay ağacı ve 2 damla ökaliptus karışımını kullanın 

Yağ Kullanım Rehberi:
Gece Kullanımı için, Rahatlatan Uyku getiren esansiyel yağlar: Lavanta, Chamomile, Clary Sage, Wood oils eg Sandalwood, Ylang Ylang.
Gündüz Kullanım: Uyanık, Canlı, Mutlu ve Açık – Citrus Yağları(limon portakallılar), Peppermint(İngiliz Nanesi), Eucalyptus (ökaliptus), Rosemary(biberiye), Pine(çam).
Soluma:
Kaynar olmayan Sıcak suya 2-3 damla damlatın ve buharından soluyun. Öksürük ve soğuğa özellikle tavsiye edilir.  Buhar yağ çözünürlüğünü arttıracağından kokmadı deyip daha fazla damla eklemeyin, sizi öksürtebilir. GÖzlerinizi bu esnada kapatın yoksa yanar. UYARI: Astımlılar bu yöntemi denememelidir.  
Mendil Yöntemi:
1-3 damla havlu kağıt yada kumaş mendile damlatın. Bu mendili yastığınızın altına, t-shirtinüzün altına koyabilir. Bütün gün koklayabilirsiniz. 
Lavanta Adaçayı Esansiyel yağları uyumanıza yardım eder. 
Ökaliptus soguk algınlığı ve gribi atlatmanıza yarar. 
Tea Tree atmosferdeki mikroplardan, virütik hastalık kapmanızdan sizi korur, 
Kompres
Sıcak yada soğuk kompres de esansiyel yağ uygulamalarında kullanılabilir. Sıcak, ağrı ve acılı durumlarda, soğuk ise burkulma ve şişliklerde 

Suya parmak kompresi için 2 damla, karın ağrısı (bezle) kompress için 6 damla damlatın. Bunu emdirip ağrılı kısma kompress yapın. Kompresi en az 1 saat orada bekletin. Bez sıcak su ilave edebilirisniz ancak daha fazla yağ ilave etmeyin.  

Lavanta , Papatya iyi ağrı giderici  esansiyellerdendir. 
UYARILAR ÖNLEMLER
Burada yazılanlar tıbbi bilgi yerine geçmez. Acil durumlarda doktorunuza danışın. Bu uygulamaların herhangi bir etkisinden yazar sorumlu tutulamaz.
Hamilelik – ilk 4 ay esansiyel yağ kullanmayın. Hamilelik boyunca şunları hiç kullanmayın:- Basil, Cedarwood, Citronella, Clary Sage, Fennel, Hyssop, Juniper, Marjoram, Myrrh, Peppermint, Rosemary, Thyme.
Epilepsi/Yüksek Tansiyon ve Kalp hastaları – Şu esansiyellerden uzak durun: Camphor, Fennel(rezene), Hyssop, Rosemary(biberiye) and Thyme(kekik).
Güneşe çıkmadan şunları kullanmayın: Lemon(limon), Lemongrass(limonçimeni), Orange(portakal/kan portakalı), Citronella, Mandarin.
Esansiyel yağları homeopatik ilaçlardan uzak tutun.
Cildinize çıplak uygulanabilir iki esansiyel yağ: TEA TREE Oil(çay ağacı) ve LAVANTA dır. 
Esansiyel yağ suda çözünmediğinden temizlemek için yağlı süt ve sabit yağ(zeytinyağı) kullanın. Zeytinyağı bu esansiyel yağları emer. 
Kemoterapi uygulamaları esnasında esansiyeller bulantıya neden olacağından kullanılmaz. 

BUNU UNUTMAYIN! Her zaman koku için biraz daha damlatmak istersiniz ancak unutmayın çok az damla bile yeterlidir. Esansiyel yağlar çok güçlüdür.Yağda çözüp kendi yağınızı yapabilrisniz. (piyasada satılan alavanta yağı vb. içinde esansiyel yağ çözünmüş sade yağlardır.) 
Kansorojen Potansiyeli Olan yağlar Kaçının:
  • Camphor, Basil, Tarragon, Cade, Sassafras, Snakeroot.
Mümkünse kaçının – Fennel, Nutmeg(muskat), Mace, Tarçın, Ho Leaf, Star Anise.
Prostat kanseri vb. hastalığa sahip kişilern uzak durması gerekenler- Clove, Bay, Garlic.
Reklam