Sabun cevizi ve esansiyel Yağlarla Böcek ve Örümceklerden Kurtulma

Böcek ve örümcek gibi sevimsiz bulduğumuz hayvanlar evimize girerse hatta istila ederse her habitat sahibi gibi bizde bozuluyoruz. Bu alan benim demenin vakti geldiğinde nasıl savaşacağımızı şaşırıyoruz.
Ben öldürmekten yana değilim bunu birçok kez tekrarladım polemik olmasın diye de çok uzatmadan sustum, bunu emziren annelerdeki herkes öğrendi sanırım.

Böcekler için de aynı hisleirm var, onlar saldırmazsa saldırıp öldürmem. Benimki nefsi müdafaya girer öldürdüklerim. Karşılaşırsam eşime mümkünse camdan aşağı doğaya bıraktırırım.Çünkü kendim yapamam yazarken bile tüm vücudumu kaşıntı basıyor.

Malum tatil öncesi temizlik yaptırdık ama tatildeyken evi boş bırakınca, hatta yan komuşu ve diğerleri de boş bırakınca apartman yeni sahiplerine davetiye göndermiş ki akşam ana kapıdan eve girmeye çalışan bir haşere ile karşılaşmış eşim. Sabah bana anlatınca hemen bize zararsız ama ona zararlı esansiyellerimle ne zamandır fısfıs yapmadığımı ve evi sabun cevizi ile eansiyel koruma kalkanından uzak bıraktığımı farkettim. Malum bayram arası girdi. Bir de  dün gece merkezi ısıtma kaloriferler çalışmaya başladı. Dolayısıyla büyük ihtamal çatıda hareketlenmeler başladı ki.. En üst katta oturan bize karşı 1 cahil harekete geçmiş.
yanlış!!
Allah’tan uyanık değildim de onunla gözgöze gelmedik!

Sabah kalkınca haberi alan ben giriş kapısı önündeki minik örümceği de farkettim.

Aromaterapi ile Böcek Mücadelesinden Öğrendiğim kuvvetli zararsız karışımı sabah evden çıkmadan hazırladım ve spreyli (100ml) şişe içine doldurup tüm kapı pencere dolap, mutfak banyo, balkon ana kapı girişleri önüne kaloriferler arkasına ve önüne sıktım. :))

Tüm ev mis gibi koktu..

Tarif şu:

-10 ml (full şişe) İngiliz Nanesi Esansiyel Yağı (Eterik yağ)
-10 ml (full şişe) Çay Ağacı (Tea Tree Oil) Esansiyel Yağı (Eterik yağ)
-40 ml saf etanol (bizim evde zaten vardı, eminönü yada eczanelerde var ancak kolayı yerine vodka smirnoff vb. de kullanılabilir.)
-40 ml konsantre sabun cevizi sıvısı (daha önceden 15-20 adet 1 Litre suda kaynatılmış – kaynatıp dolapta sakladığınız- lavanta esansiyel eklenmişti benimkisi)- yoksa etkisi azalır ama su/lavanta suyu deneyin

İşte bu kadar. 100 ml tamamlanmış oluyor. 100 ml lik şişeyi de ben watson’s dan almıştım. Boş kozmetik şişeleri kısmında var. Pratik ve kullnışlı. En son boş şişeleri ve hazırladığınız 100 lük şişeyi etrafta bırakmayın. Bir küçük defter etiketi yapıştırın. Tea Tree + Alkol + Nane yağı yazın saklayın! Bir de ürettiğiniz tarihi yazın ki bilgi olsun 🙂

Bu spreyleme sonucu şişemin 10 da 1 i bile bitmedi. 2 haftada bir koruma amaçlı sıkacağım.

Tea Tree ve esansiyel ingiliz nanesi böceklerin nefret ettikleri iki koku bir de sabun cevizi sıvısı itici güç. Evimizi sabun cveizli lavantalı ile temizleyip, üzerine bunu 2 haftada bir yada daha sık fısfıslarsak deymeğin doğanın evdeki temiz keyfine!

Herkese Örümceksiz Böceksiz günler dilerim!

Not: bunu sıkınca kapı önündeki örümcek kaçmıştı bile.
Not2: ben evde fırın çevresine sabun cevizi kabukları da atıyorum. Kırık kabukları fırın arkasına yanına, banyoda çamaşır makinesi arkasına vs. Hem çocuklara hem bize zararsız bir çeşit naftalin etkisi ile evden uzaklaştırıyor.
Not3:örümceklerin altlarında stigmaları oldugundan orayı kapatıp içine çekmeden bir süre idare ediyorlar böceklerde aynı şekilde o yuzden sık sık uygulamanızı tavsiye ederim.
Gerisini komşular düşünsün !! 😀

Reklam