Market Ürünü yerine Ev tipi Fındık Ezmesi, Doğal..

  1. Uzun zamandır evde kendi ürünlerimi yapmak (baharat öğütmek, tatlı hazırlamak) için öğütücü almak istiyordum. Fabrika tipi kıyıcı öğütücü almak isterdim ama henüz o boyutta yiyecek bir ailem yok, ben de ev tipi aldım. 
  2. Aslında aldığım bir kahve öğütücü, her tür öğütme işlemi işime geldiğinden yorumları en iyi olan makinayı aldım. Ben de çok memnun kaldım. Motor gücü öğütme için çok gerekli,yanmaması ve ısınmaya dayanması için, iyi bir marka olmasını kolay temizlenmesini istediğimden biraz araştırma ile herkesin memnun kaldığı, ben bosch aldım. 
  3. İlk önce iyice temizleyip, piliç türü yemek ve salatalarda ayrıca yemek sonrası hazmı kolaylaştırıcı çayını yapmak için evdeki biberiyelerimden bir miktar öğüttüm. 
  4. Müthiş oldu, 5 sn. de toz, paramparça.
  5. Ardından fındık ve badem ezmesi, acı badem kurabiyesi yapmak için temizleyip badem ve fındık öğüttüm. Müthiş oldu. Benim evdeki minik fındığım tatlı ve özellikle şokella türü peşinden koştuğundan hem küçük hem büyük fındığa evde katkısız koruyucusuz ekmek üzerine sürmelik fındık ezmesi yaptım. Bunu süt ve süt ürünleri ilavesiyle bildiğiniz şokellaya da çevirebiliyorsunuz. Ancak şimdilik sadesi, sadece Fındık ezmesini paylaşalım..

EV YAPIMI FINDIK EZMESİ

Malzemeler:

2 bardak (200 gram) fındık
2 çorba kaşığı findıkyağı veya başka sıvıyağ
¼ tatlı kaşığı tuz
2 çorba kaşığı bal ( asıl tarifteki 6-8 çorba kaşığı pudra şekeri,çocuğa şeker vermemek için bal ama azıcık şeker yerine stevia gibi doğal tatlandırıcılar da denenebilir yada olduğu gibi pudra şekeri denenebilir)
1 orta boy kavanoz


Tarif

1.   Fındıkları tepsiye alıp 150 derece fırında 10-15 dakika  kavurun. Yanmamaları için arada kontrol edip renkleri hafif dönünce ve hoş bir aroma çıkınca fırından alın. Soğumaya bırakın.
2.   Fırınlanmış fındıkları ve yağı 1 bardak kapasiteli öğütücünün içine koyun 10 saniye kadar öğütün, ikinci bardağı da aynı şekilde koyun ve öğütün bunları bir tabağa alıp üzeirne yağını ilave edin, fındık yağı daha lezzetli olmasını sağlıyor ancak ben ayçiçekle yaptım, ardından yağ eklenmiş 2 bardak öğütülmüş fındığı rondoya koyup düşük hızda bir süre karıştırın. Arada kabın kenarlarında biriken karışımı aşağıya sıyırın. Fındıklar incelince, yüksek hızda 2-3 dakika daha krema kıvamına gelinceye kadar karıştırmaya devam edin.
3.   Tuz ve şekeri ilave edip homojen bir kıvam alana kadar karıştırın.
4.  Fındık ezmesini cam kavanoza alıp kapağını kapatın. Buzdolabında 2-3 haftaya kadar saklayabilirsiniz.
     Not: Durunca yağı ayrılabilir, kullanmadan önce karıştırın.
Afiyet olsun ! 🙂
Reklam

Market Ürünü yerine Ev tipi Fındık Ezmesi, Doğal..’ için 9 yanıt

  1. Bu yazınızı okuduktan hemen sonra bir alışveriş sitesinde aynı ürünü gördüm ve hemen aldım:). Bu kadar mı denk gelir.Gelir gelmez yapacağım.Elinize sağlık

    Beğen

Yorumlar kapatıldı.