Bitki Çayınız Ne kadar Yararlı? Doğal Çayınızı içmenin pratik Yolu

Ilık bitki çayı içmek hep beni rahatlatmıştır, standart siyah çayı çok sevmememe rağmen bitki çayları, özellikle papatya, melisa, ısırgan, beyaz çay, kekikli çaylar bana çok iyi geliyor. Ayurvedaya göre kendi tipimi okurken de sonbahar ve kış aylarında bitki çayları ve ılık içeceklerin beni zinde tutacagını ve vucudumuz direnç için bunlara ihtiyacı oldugunu okuyunca bir kez daha kendini dinlememin ne kadar dogru olduguna karar verdim, vücudunuzun sesini dinleyin size ihtiyacınız olanı söyler.
Bitki çayları en çok emzirme döneminde hayatıma girmiş olsa da şu an hala emzirir gibi bitki çayı içiyorum.
Burada sorun doğal ve bakterisiz çayı bulma zorlugu.
Amerika’dan gelen birkaç uzman (bir türk professörün konuşmasında dinlemiştim) Türkiye’de bu kadar tıbbi bitki ve baharat var, alalım da biz de çalışmalarımızda kullanalım diye dönerken mısır çarşısında doldurup gitmişler. Üniversitelerine vardıklarında bu bitkilerin dogru toplanmadıkları ve steril şartlarda saklanmadıklarından içilmeye hiç uygun olmadığını bulmuşlar. Neden mi? Mikroskoplarının altına koyunca bakteri yuvası oldugunu görmüşler. Bu konuda ülkemizde faranjit helikobakter pylori bagırsak enfeksiyonları neden yaygın süphe yok gibi, ama biz dogustan bu ortamda yaşıyoruz, bagısıklıgımız da oluşmus ve mutasyona ugramısız diye düşünmeden edemiyorum..Yine de Nazım Bey’in öncülüğünü yaptıgını düşündüğüm yeniden oluşumu takdir ediyorum.
Ama yine de insanın aklında şüphe kalıyor? Acaba yediğim baharat içtiğim çay yeterince temiz mi? Hastalık kaparmıyım?
Sonuçta çayın oluşumu için su buharı ile o bitkinin tamamından özü suya geçiyor, bakterileri de geçer..
Bir de doğru şartlarda ve zamanda toplanmadı, uygun şartlarda yeteri kadar kurutulmadıysa yine içindeki özellikleri kaybetmiş de olabilir. Placebo etkisiyle yine de işe yarar ama… 🙂
Bu konuda aldığınız tedarikçiler önem kazanıyor, ben mümkün oldugunca sterilizasyon yapmış tedarikçiler, kapalı çiçek ambalajlari, (zorda kalmadıkca hazır poşet almıyorum, içine koku aroma koyabiliyorlar)yada yurt dışında buldugum kaynakları da tercih ediyorum..

Kaynağı geçtikten sonra karşımıza hazırlama yöntemleri çıkıyor. Ben elimdeki ne oldugunu bildiğim çiçek yapraklarımı suya atıp haşlamıyor ve demliyorum.. 
Suyu kaynatıp içinde bekletiyorum, daha çok filtre kahve gibi.. İşyerinde porselen bardağıma atıp aynı sefa çayımı içtiğimi gören çok bocalıyor. Ama onun içinde süzmeye yeni yöntem buldum, kahve filtre bardağı… 
İş yerine bunlardan bir adet aldım ve agzı kapalı olarak bitkilerimi kaynar suda bekletip zamanı gelince bardağıma döküp mis içiyorum:)
Peki evde.. Daha pratik ve uzun soluklu bir çözüm arayışımdan filtre kahve fikrinden buralara geldim.
Evdeki filtre kahve/çay makinesi ile aynı işlem yapılabiliyor..
Bugün bol anti oksidan içeren (kanımı kansere karşı korusun ve gençlik salsın diye) ayni sefa
rahatlatıcı papatya ve uyutucu melisa çiçek yapraklarımdan tutam tutam karıştırıp aşağıdaki resimlerdeki şekilde demledim ve bol bol içiyorum..
Tavsiye ederim..

Bitki Çayınız Ne kadar Yararlı? Doğal Çayınızı içmenin pratik Yolu’ için 4 yanıt

    1. sevgili bahar, turkiyede eczanelerde satılan sterilize edilmiş bir firma var… ürünleri sterilize ancak bu gamma ile sterilize işlemi güvenli mi henüz onu araştırmadım.. firma ismi vermeyeyim?

      Beğen

Yorumlar kapatıldı.