Basit ve Doğal Yollarla Kış Hastalıklarından Korunma

Kış gelince, çantama koyduğum ana şeyler içinde, doğal kremim ve esansiyel yağlarım var.
Kışın portakal yağını daha sık kullanıyorum ama asıl ökaliptüs kışın önemli.Bir de bana hediye gelmiş Minyak Anjin Aromaterapi roll on var. Nane, ökaliptüs vb. içeriyor, migren, başağrısı, soğuk algınlığı uykusuzluk her derde deva. Müthiş birşey size de sunmak için almak istedim ancak firması yurt dışına satış yapamıyormuş…
Tea Tree, Lavanta zaten 4 mevsim çamtamda ve önemli. Ama Kış gelince, bronşit, soğuk algınlığı , boğaz hastalıkları ve havadaki mikroplar bastırınca  çareyi her yerde Ökaliptüs kullanmada buluyorum. Vicks tarzi  vazelin (petrol türevi oldugundan) doğal ökaliptüslü krem yapmayı daha önceden anlatmıştım. Bunu uyumadan önce oğlumla birlikte boynumuza göğsümüze dış yüzeyden sürüp rahat nefes alıyor ve dimağımızı rahatlatıyoruz.
Bunun dışında iş yerimde stickler koyduğum ortam temizleme, mikroplardan arındırma ve tartışmadan uzak tutma sağlaması için bamboo stiklerime damlatıyorum , biraz erkek parfümü gibi kokuyor yada lavabolar yeni temizlenmiş gibi kokuyor ama mikroplardan uzak durabiliyorum, maaşallah tüm çevre hasta iken bu kış burnum bile akmadı J Gelelim ökaliptüsün genel tanımına.. Alımları bildiğiniz gibi Tıbbi Bitkiler Merkezlerinden, onaylı yurt dışı tedarikçilerden ve Durance gibi ithalatçılardan yapabilirsiniz.
Ökaliptüs Esansiyel Yağı ve Kullanım Alanları
Ökaliptüs Yağı Ana kullanım alanları aşağıdaki şekilde
  • Analjezik
  • Antibakteriyel
  • Anti-Enfeksiyonel
  • Anti-Enflamatuar
  • Antiviral
  • Böcek Kovucu
  • Ekspektorant (bazı şuruplarda yazar)

Geleneksel olarak 3 şekilde kullanılır:
Description: aromatic applicationAromatik olarak – Havaya salınım yapabileceği bir system(lambalar,mumlar,benim ofiste kullandığım gibi çubuklarla) yada direk koklanarak
Description: topical applicationDeriden – Bir Damla bileklere yada bir yağda çözülerek (1-3 damlayı 1 tatlı kaşığı zeytinyağına damlatarak ) krem şeklinde yada daha önceden hazırlanmış krem şeklinde

Description: sensitive applicationHassas Cİltler – “Hassas”  demek bazı kişler direk kullanılabilirken diğer hassas ciltli kişilerin cildine direk kullanım öncesi test etmesi gerekir demek
 Hatırlatma: Burada yazılanlar tıbbi müdahele tedavi vs. değildir. İyileşmek için doktorunuza başvurun. Bilgi amaçlı yazıyorum.
Tavsiye edilen Kullanım alanları: Ökaliptüs
Arteriyel Vazodilatör
Okaliptüs dolaşımını artırarak, dolaşım sistemi genişlemesine yardımcı olacaktır. İstenilen bölgedeki alan üzerinde masaj sırasında 1 damla kullanın.(yada seyreltilmiş kremi kullanın)
Astım
Astım krizi sırasında, 1-2 damla ile göğüs üzerine masaj  yapın. Ayrıca, doğrudan doğruya teneffüs edilebilir veya bambu, lamba,mum vs ile havaya yayılabilir.
Beyin Kan Akışı
Beyin kan dolaşımını artırmak için ev ya da sınıf genelinde Diffüzyon yapılabilir.
Bronşit
Göğüs, sırt ve boğaz için direk şişesinden teneffüs veya bir kumaş/kağıt peçete üzerine yağ bırakarak, topical(deri yoluyla) veya aromatik olarak kullanın.
Tıkanıklık
Okaliptüs yağı hava alımını kolaylaştırmak, konjesyon için de kullanır. Burun tıkanıklığı için teneffüs ile ve diğer tüm etkilenen alanlar üzerinde yağı nın masajı önerilir.
Üşütme
Üşütme ve soğuk algınlığı için okaliptüs yağı kullanır.
Öksürük
Ayak refleks noktalarını (webden refleks noktaları araştırılabilir) içine hastalığın süresi boyunca yağ ile masaj yapılır, aynı zamanda masaj göğüs üzerine,boyun arkasına ve boğaza yapılır.
Diyabet
Ökaliptüs dolaşımı artırdığından, şker hastalarında karışılaşılan dolaşım bozukluklarına iyi gelir.  Her duştan sonra losyon ile vücuda  masaj öneriyoruz.
Dezenfektan
Onun antiviral ve antibakteriyel özellikleri okaliptüs yağı nın doğal olarak temizlik için kullanılmasını sağlar. Ev temizliği ile ilgili yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.
Kulak iltihabı
Kulak kanalına kesinlikle uçucu yağ dökmeyin! Ancak, dış kulak ve çevresinde yağ masaj yapabilirsiniz. Çocuklar için seyreltilmiş olarak başlanmalı ve sadece 1 damla kullanın.
Anfizem
Okaliptüs yağı her tür solunum hastalığı için kullanır harika bir doğal çözümdür. Yağ günlük, günde en az bir kez göğüs üzerine 1 damla masaj ve ayak refleks noktaları içine bir damla masajla kullanılır.
                                            
Balgam söktürücü
Akciğerlerden mukus tahliyesine yardımcı dır. 1 damla ayak refleks noktalarına masaj yada en az bir kez göğüs üzerine bir damla bir gün (hiçbir hassasiyet yoksa, günde üç kez ) masajla uygulama yapılır.
Ateş
Okaliptüs yağı ateş için de kullanır . Vücusu soğutma etkisi ile vucut ısısını düzenlemek ve enfeksiyon mücadele ile kendine iyileşme çabalarını destekleyebilirsiniz
Grip
Grip belirtileri bağlı olarak, okaliptüs yağı kullanımları değişecektir. Sen eklem ve kas ağrıları veya enfeksiyonla mücadele için hava yoluyla, ishal, ağrı giderimi için karın  bölgesine masajla uygulayabilirsiniz.
Hipoglisemi
Okaliptüs yağı kullanım alanları içinde şeker düzenleme de vardır, bir başka deyişle, günde bir kez ayak tabanı içine 1-2 damla masaj yaparak kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olunabilir.
Iltihap (Enflamasyon)
1-2 damla lenf sistemini desteklemek için kalp yönüne doğru, iltihaplı alana msaj yapılır.
Saat farkından dolayı rahatsızlık
Topikal veya aromatiksel kullanın.
Bit
Onun doğal böcek kovucu özellikleri okaliptüs yağını daha da şaşırtıcı yapar. Bir spreyle saçınıza sıkabilirsiniz.
Nevralji
Az bilinen okaliptüs yağı kullanım alanları arasındadır, günlük masaj ağrıyı azaltabilir.
Ağrı
Ağrı tipine bağlı olarak, okaliptüs yağı ayak veya ilgili alan için yararlı bir refleks noktalarına masajla uygulama gerekir.
Zona hastalığı
Antiviral özellikleri ile zona gibi hastalıklara idealdir. Anti-inflamatuar, analjezik özellikler içerir. Etkilenen alanlara günlük Masaj yada yapılan sıcak bir banyoya eklemek veya etkilenecek alana bir sıcak bir kompresle kullanın.


Reklam