ÖZEL ETKİNLİK “BİTKİLER BÜYÜLEYİCİDİR!” 18 MAYIS 2013

Görsel

İkinci uluslararası “Fascination of Plants Day” etkinliği, European Plant Science Organisation (EPSO) çatısı altında düzenlenecektir. Bu aktivitenin amacı, tüm dünyada, bitkilere ve sürdürülebilir gıda üretimi için tarım, bahçecilik, ormancılığın yanı sıra, gıda dışındaki kağıt, kereste, kimyasallar, enerji ve farmasötikler gibi ürünlerde bitki biliminin önemine hayranlık duyan kişileri biraraya getirmektir. Bitkilerin çevre korumadaki rolü de önemli bir mesaj olacaktır.
Herkesi bu girişime katılmaya davet ediyoruz

Sizleri, 18 Mayıs 2013’te düzenlenecek olan, bitkilerle ilgili, kamuoyunun ilgisini çekececek ve etkileşimde bulunmasını sağlayacak, büyüleyici bir etkinlik organize etmeye davet ediyoruz. 18 Mayıs, “Fascination of Plants Day” günü olacak ve etkinliklerin çoğu bu gün içerisinde düzenlenecektir. Ayrıca, bu günün uygun olmaması durumunda, etkinlikler 13-19 Mayıs 2013 haftasına yayılacaktır. Katılmak için, ulusal koordinatör Hikmet Budak (budak@sabanciuniv.edu) veya EPSO koordinatörü Trine Hvoslef-Eide (trine.hvoslef-eide@umb.no) ile iletişime geçerek Fascination of Plants Day için etkinlik kurallarını öğrenebilir ve tartışabilirsiniz. “Fascination of Plants Day” kurumsal tasarımları, bu web sitesinde yer alan “PR-toolbox” ile ücretsiz olarak indirilebilir (Lütfen Ana Menü’ye gidiniz).

Etkinliğe katkıda bulunabileceğini düşünen herkesi, okullardan bahçeciliğe kadar, bu girişime katılmaya çağırıyoruz. Tüm dünyadan, pek çok bitki bilim enstitüleri, üniversiteler, botanik bahçeleri, müzeler, tarım şirketleri ve tarımcılar, bitki tabanlı çeşitli etkinlikler ile Fascination of Plants Day 2012’ye kapılarını açtılar – bu etkinlikler için, “Ülkeler”e tıklayarak, ülke sayfalarındaki “Başarı Hikayeleri”ne göz atabilirsiniz. Ayrıca, basın mensupları da etkinliğe davetlidir. Bilim adamları, çiftçiler, politikacıları ve sanayiciler, basın mensuplarına, bitki bilimlerindeki en yeni araştırmalar ve atılımları sunacak, bitki biliminin sunduğu yeni potansiyel uygulama alanlarını araştıracak ve tartışacaklardır.

Fascination of Plants Day günü, halka açık alanlar, tiyatrolar, kafeler, meydanlar ve parklarda düzenlenecek çeşitli etkinliklerle bitkiler ile ilgilenen herkese ulaşacaktır.Bitkiler büyüleyicidir. Toprağa ekilen minik bir tohumdan pek çok hayat yeşerir – küçük otlardan büyük ağaçlara, veya süs bitkilerinden hayvanlar alemi ve tüm insanlığın yaşamını devam ettirmek için ihtiyaç duyduğu ekinlere kadar. Bitki biyologları, toplam bitki çeşidi sayısını yaklaşık 250,000 olarak tahmin ediyorlar. Bu koordine aktivite ile, bizler, bitki biliminin, şimdiki zamanda ve gelecekte, sosyal ve çevresel manzarada yüksek öneminin sürekli gelişecek filizini, Avrupa ve Dünya kamuoyunun kollektif zihnine, sanal olarak ekmeyi umut ediyoruz.

Reklam