KARANFİL AŞKI! Karanfil Yağı

KARANFİL AŞKI!  Karanfil Yağı

Karanfil, güzel kokusu ile keskin tadı ile baş döndürücüdür. Daha da önemlisi doğal analjezik yani ağrı dindirici etkisi ile oldukça yararlı bir bitki.

karanfil

Analjezik yağı iş yerinden bir kullanıcım istedi. Daha doğrusu yaptığım ürünleri deneyen arkadaşlarım var. Denemeye elimdeki karanfil yaprağı ve karanfil esansiyel yağları ile başladım. Biraz shea butter biraz kakao yağı ortaya süper bir butter çıktı. İstenen bir balsam belki biraz daha kolay sürülür sıvı bir yağ idi. Tatlı badem yağı, halis malatya kayısı çekirdeği yağı ve jojoba ile harmanlayıp karanfil yağından biraz da aloe vera ile müthiş bir yağ elde ettim.

Karanfilin uyuşturucu bir etkisi var. Dişçiler de diş ağrısı için kullanır. Hatta saf esansiyel yağı dudaklarınıza bir sürün uyuşur gider. Sonunsa düşe dokunur analjezik bir yağ elde ettik. Tabiki ben bunları hobi olarak tüm günün yorgunluğunu atmak biraz da işteki arkadaşlarıma çevreme el yapımı hediyeler vermeyi sevdiğimden yapıyorum. Satış yaparken de her pakete bir minik ekstra sabun eklerdim.. Anneler gününde de annemlere tek tek özel büyük sabunlar ve mürver çiçeğinden gençleştirici antioksidan kremler verdim. Kişiye özel hediye hazırlıyorum ve bu beni çok tatmin ediyor.

Dönelim karanfil yağına. Esansiyel yağınız yoksa ve kararnfil yağınız olsun istiyorsanız ne yapabilirsiniz…?NOT: (ben bu hazırladığım analjezik doğal karanfil yağını geceleri büyüme ağrıları ile kalkan minik oğluma sürdüm. Masaj yaparak bacaklarını ovaladım. Çok yararını gördüm)

Aşağıda resimlerle marketten/aktardan aldığınız karanfile yapabilecekleriniz var.

1 yemek kaşığı karanfili öğütün (6 g) Daha önce anlattığım gibi ben bir kahve öğütücü aldım ve tüm öğütme işlerimde onu kullanıyorum. Aynı işlemi rondo ile uzun süreler tutarak deneyebilirsiniz. Ancak uyarayım karanfil öğütünce çeperlere çok feci yapışıyor.

karanfil2

Öğütün, ezin parçalayın çabukça.

Kahve filtre kağıdınız varsa onu kullanın yada yoksa bir tülbent parçasını kullanın. Küçük bir parça 8 cm çapında kesin

karanfil3

Ucunu kapatmak için bir küçük ip bulun. Dikedebilirisniz…

karanfil5

Filtre kağıdınızın içine öğütüp dövdüğünüz karanfili koyun

Kenarlarından kıvırın katlayın ve ağzını kapatın. (Dikin)

karanfil6

Yarım su bardağı zeytinyağını cam kavanoza koyun.

Hazırladığınız karanfil paketini bu yağın içine atın.

karanfil8

Kavanozunuz üstüne aluminyum folyodan bir kapak yapın ve içeriye doğru kapak şeklini verin ki buhar dışarı kaçmasın.

karanfil9

Benmari usulu su ısıtın ve suyun içine ikinci küçük bir kap koyun ve onun içine de kavanozunuzu koyun. Suyu kaynamaya bırakın.

karanfil10

45 dakika bu şekilde bırakın. Benmarideki buhar karanfilin içindeki analjezik özellikleri yağa aktaracak.

karanfil11

Süre bitince yağı alın ve soğumaya bırakın.

En az 1 hafta yağı gölgede bir yerde karanfil yağ içinde beklesin.

karanfil12

NE kadar uzun kalırsa o kadar etkili olur. Sonra yağınızı kullanabilirsiniz.

Süre bitince keseyi yağdan ayırın.

karanfil13

Pamuk üzerine damlatın, damağınıza dişinize, acıyan, ağrıyan bölgeye uygulayın.

karanfil14

Ha bu arada karanfil aşkımı durduramıyorum.. Saf yağından, esansiyelinden ve suyundan sabununu da yaptım!

Reklam

KARANFİL AŞKI! Karanfil Yağı’ için 3 yanıt

  1. Bu yağı varisi olanlar ,cillte açık yara olanlar kullanmamalı.Sonuçları can sıkıcı olabilir.Onun dışında çok iyi bir fikir.Romatizma ağrıları tarzda,spor sonrası masaj içinde kullanılır.Elinize sağlık.Ben de bahceperim.blogspot.com yazarıyım.

    Beğen

    1. Ne kadar yerinde bir yorum olmuş.Yazı içinde kendimi kaptırınca zararlı yönleri anlatmayı unutuyorum. Gerçekten çok teşekkürler

      Beğen

Yorumlar kapatıldı.