Sabunagaci Pazar Reçeteleri 2 – Hamileler için Çatlak Önleyici Krem

İki üç ay önce bir hafta sonu hamileliğinin başındaki ablam benden karnına güvenle sürebileceği bir krem ismi istedi. Ben de en emin olacağım ürünün kendi ürünüm olduğunu bildiğimden ona kendi elleirmle saf, katıksız bir ürün yaptım. Yeğenlerime kimyasal bulaşsın istemem dimi? Haftasonu markette baby light oil sprey gördüm örneğin, içindekiler doğal olmayınca içim rahat etmiyor, içini okudum alkol vs de var, bebekler uyusun diyeymiş, içinde gördüğüm tek doğal şey lavanta ekstraktı idi ama o da solventte yapılmamışsa.. Kendi kullanımımız için olabilir ama bebeklere bu kadar kimyasal kabul edilemez, aynı şekilde hamilelere de kullanamayız değil mi?

Esansiyel yağların birçoğu hamilelikte kullanımı önerilmez. Lavanta yağı gibi antibakteriyel zararı en az  olanları bile. Karanfil vb gibileri ise kesinlikle önerilmez. Bir kısmı direk östrojen ve progestorenu arttırdığından hormonları karıştırıp erken doğuma bile sebep olurken neme lazım kokuların doğalından bile kaçmalı. Ne de olsa onlar doğal ilaçlar.

Gelelim reçetemize,

Ben esnekliği artırması ve  gerilen cilde destek olması için şunları kullandım:

  • KAKAO YAĞI (1 su bardağı) katı
  • SHEA BUTTER ( 1 Su bardağı) katı
  • Tatlı badem yağı (1 su bardağı) sıvı
  • Zeytinyağı 1 çay bardağı sıvı

Miktarlar benim göz kararı yaptığıma eş değer kabul edildi. Ancak katı kalırsa sıvılardan sıvı kalırsa katılardan ekleyerek kendi kıvamınızı tutturabilirsiniz.

Image

 

Katı olanları çelik kapta erittikten sonra soğumaya bırakarak katılaşmadan zeytinyağı ve tatlı badem yağını içine karıştırarak ekledim. Daha önceden kaynar su geçirdiğim cam 350 lik kavanozlara hala akar şekilde iken doldurup kapagını kapattım.

Ertesi güne donmus olur. Güle Güle Kullanın veya bir tanıdık hamileye hediye edin! 

Hiçbir esansiyel , katkı, koruyucu içermediğinden, parmaklanması önerilmez, mümkünse soğukta buzdolabında saklayın ve en kısa sürede bitirin. En güzeli aylık yapıp kullanıp tekrar hazırlamak.

Sevgilerimle

Esra The Sabunagaci

 

Reklam

Sabunagaci Pazar Reçeteleri 2 – Hamileler için Çatlak Önleyici Krem’ için 4 yanıt

  1. Gerçekten çok memnunum hem emiliyor güzelce hem de hafif nemli kalıyor, kokusu da sade ve hoş olduğundan hiç rahatsız etmiyor.. Üstelik biliyorum ki kesinlikle yabancı madde veya kimyasal bulunmuyor içinde.. Herkese tavsiye ederim..çok teşekkürler canım kardeşim..

    Beğen

Yorumlar kapatıldı.